Gdyńskie plaże wchodzą w sezon. Plażowe lato rusza z ratownikami i sportem

Gdyńskie plaże wchodzą w sezon. Plażowe lato rusza z ratownikami i sportem

FOT. UM Gdynia

Na gdyńskich plażach zaczyna się czas, na który wielu czeka od miesięcy. Najpierw do sezonu wejdzie Śródmieście, potem dołączą kolejne kąpieliska, a wraz z nimi wróci całe wakacyjne zaplecze – od ratowników po sportowe zajęcia na piasku. W tle jest coś więcej niż tylko wypoczynek nad morzem. Chodzi o bezpieczny dostęp do wody, sprawną organizację i takie wykorzystanie plaż, by nie były jedynie miejscem leżaków, ale też ruchu i spotkań.

  • Śródmieście otwiera kąpieliska, a kolejne dzielnice dołączają chwilę później
  • Ratownicy stoją na posterunku, a sprzęt ma skracać czas reakcji
  • Lato na piasku będzie sportowe od pierwszych tygodni wakacji

Śródmieście otwiera kąpieliska, a kolejne dzielnice dołączają chwilę później

Sezon kąpielowy w Gdyni rozpoczyna się etapami. Najpierw, 26 czerwca, rusza kąpielisko w Śródmieściu. Od 1 lipca dołączą Babie Doły, Redłowo i Orłowo. Wszystkie strzeżone kąpieliska mają działać do końca sierpnia, codziennie w godzinach 9:30–17:30.

Za organizację kąpielisk odpowiada Gdyńskie Centrum Sportu, które prowadzi je od 1998 roku w czterech częściach miasta. To oznacza, że nadmorski wypoczynek rozkłada się na kilka odcinków plaży, a nie skupia wyłącznie w jednym punkcie. Dla mieszkańców i gości to wygodniejsze rozwiązanie, bo pozwala wybrać miejsce bliżej domu, hotelu albo ulubionego fragmentu brzegu.

Długości poszczególnych kąpielisk są różne:

  • Babie Doły – 100 m
  • Śródmieście – 200 m
  • Redłowo – 100 m
  • Orłowo – 100 m

Warto też zwrócić uwagę na dostępność. Na plażach w Śródmieściu i Orłowie są kładki oraz infrastruktura ułatwiająca poruszanie się osobom z ograniczoną mobilnością. W Śródmieściu działa również amfibia, która pomaga wejść do wody. Od 1 lipca bezpłatnie dostępne będą także specjalistyczne wózki i chodziki terenowe, możliwe do wypożyczenia w Marinie Gdynia. To ważny sygnał, że plaża ma być miejscem szerzej otwartym, także dla osób, które dotąd musiały liczyć na cudzą pomoc albo rezygnować z kąpieli.

Ratownicy stoją na posterunku, a sprzęt ma skracać czas reakcji

Bezpieczeństwo nad wodą ma w tym sezonie bardzo konkretną obsadę. Codziennie pracuje tam 31 ratowników Gdyńskiego Centrum Sportu. Do dyspozycji mają łodzie motorowe, skuter ratowniczy z platformą, pojazdy ATV, deski Rescue Board oraz sprzęt łączności. Taki zestaw nie jest dodatkiem do plażowania, lecz podstawą, która decyduje o tempie reakcji w sytuacjach nagłych.

Na każdym kąpielisku morskim w Gdyni znajduje się defibrylator AED. Kolejne urządzenie ma Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego. W razie zdarzenia nad wodą liczą się przecież minuty, a czasem sekundy, dlatego rozproszenie sprzętu i obecność ludzi przeszkolonych do działania mają realne znaczenie dla całego systemu.

Lato na piasku będzie sportowe od pierwszych tygodni wakacji

„Chcemy, aby nasze plaże były miejscem, w którym można zarówno odpocząć nad morzem, jak i aktywnie spędzać czas” – mówi Mariusz Bzdęga, dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców.

Właśnie na tym ma opierać się tegoroczny program „Aktywne Lato”. Na gdyńskich plażach przez całe wakacje mają pojawiać się bezpłatne zajęcia i animacje, a sportowy kalendarz wygląda wyjątkowo gęsto. Nie chodzi o jeden weekendowy event, ale o stałą obecność ruchu na piasku.

W programie znalazły się między innymi:

  • siatkówka plażowa dla dorosłych i dzieci
  • beach rugby
  • beach soccer
  • siatkonoga OPEN

Jednym z pierwszych większych wydarzeń będzie Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, zaplanowany na 18–19 lipca. Start i meta zawodów mają znaleźć się na plaży w Śródmieściu, a rywalizację poprzedzi piątkowy Night Run na dystansie 5 km. Dla zawodników przewidziano także kaszubski medal, który od lat jest jednym z charakterystycznych elementów tego startu.

Kolejny mocny punkt lata to Aktywna Plaża 2026, zaplanowana na 24–26 lipca. To już 6. edycja turnieju siatkówki plażowej. W piątek rywalizować będą młodzi zawodnicy z kategorii U13, U15 i U17, a w weekend do gry wejdą kategorie OPEN kobiet i mężczyzn.

Sierpień na plaży będzie należał do tenisa plażowego. 5 sierpnia odbędą się bezpłatne warsztaty w ramach Medicover Sport Baltic Tour, otwarte dla dzieci i dorosłych, niezależnie od poziomu zaawansowania. Następnie, od 6 do 9 sierpnia, rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Tenisie Plażowym. Organizatorzy zapowiadają turnieje dla zawodowców i amatorów, strefę kibica oraz codzienne, bezpłatne zajęcia z instruktorami.

Do tego dochodzą lokalne turnieje amatorskie, planowane co najmniej raz w miesiącu. To właśnie one mogą najmocniej przyciągać osoby, które chcą spróbować czegoś nowego bez presji wyniku. Dzięki temu plaże nie zamienią się wyłącznie w tło dla dużych imprez, ale pozostaną miejscem, gdzie można wejść w sport stopniowo, od pierwszego odbicia piłki po pełny turniejowy start.

na podstawie: Urząd Miasta.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Gdynia). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.