Ukraińska delegacja w Gdyni przyglądała się pracy urzędu i miejskim innowacjom

Ukraińska delegacja w Gdyni przyglądała się pracy urzędu i miejskim innowacjom

FOT. Urząd Miasta Gdynia

W gdyńskim magistracie tego dnia nie było miejsca na grzecznościowe formułki. Goście z ukraińskiej gminy Pustomyty przyszli zobaczyć, jak działa samorząd od środka – od obiegu dokumentów po kontakt z mieszkańcami i testowanie nowych usług. Spotkanie szybko zamieniło się w konkretną wymianę doświadczeń, bo po drugiej stronie stołu nie szukano teorii, tylko sprawdzonych rozwiązań. W tle była jeszcze jedna rzecz: pytanie, jak budować administrację odporną na codzienne wyzwania.

  • W urzędzie pokazano drogę dokumentów i codzienną obsługę mieszkańców
  • Po urzędzie przyszła kolej na innowacje i miejsca budujące więzi

W urzędzie pokazano drogę dokumentów i codzienną obsługę mieszkańców

Delegacja z Pustomytów przyjechała do Gdyni w ramach programu stażowego poświęconego funkcjonowaniu samorządu. W grupie znaleźli się m.in. Tetiana Holdun, pierwsza zastępczyni burmistrza, Taras Salahai, sekretarz Rady Miasta, Tetiana Orlovych z departamentu finansów, Halyna Bushtyn odpowiedzialna za rozwój społeczno-gospodarczy, a także dr hab. Aleksander Kuczabski z Uniwersytetu Gdańskiego i Patryk Bławat z International Scientific and Educational Forum. Gości w magistracie przyjęli wiceprezydenci Gdyni – Rafał Geremek i Tomasz Augustyniak.

„Samorząd to przede wszystkim ludzie i współpraca” – podkreślił Rafał Geremek.

W trakcie wizyty urzędnicy pokazali, jak zorganizowana jest praca gdyńskiego magistratu. Sybilla Stolarczyk opowiedziała o strukturze urzędu i elektronicznym obiegu dokumentów, a Iwona Neubert-Michalak przedstawiła zasady obsługi mieszkańców oraz funkcjonowanie Sali Obsługi Mieszkańców. Michał Krupinowicz wyjaśnił z kolei, jak wygląda współpraca pomiędzy wydziałami. Dla gości z Ukrainy był to praktyczny przegląd rozwiązań, które porządkują codzienną pracę urzędu i skracają dystans między administracją a człowiekiem załatwiającym sprawę.

Po urzędzie przyszła kolej na innowacje i miejsca budujące więzi

Druga część spotkania zeszła z poziomu biurek i procedur na szerszy obraz miasta. Maciej Kochanowski, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych, opowiedział o konsultacjach społecznych, miejskich laboratoriach i testowaniu nowych usług tworzonych z myślą o mieszkańcach. To właśnie ten fragment wizyty pokazał, że samorząd nie kończy się na papierach – równie ważne są narzędzia, które pozwalają sprawdzać pomysły w realnym otoczeniu i wyciągać z nich wnioski.

„Wymiana doświadczeń pozwala poznawać sprawdzone rozwiązania, unikać błędów i skuteczniej odpowiadać na wyzwania” – zaznaczył Tomasz Augustyniak.

Później delegacja odwiedziła Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, gdzie zaprezentowano wsparcie dla innowacyjnej przedsiębiorczości, a następnie Przystań Sąsiedzką przy ul. Widnej – miejsce, które łączy aktywność mieszkańców i sąsiedzkie kontakty. W organizację całego programu zaangażowały się także Joanna Leman i Magdalena Jambroż z Referatu Współpracy z Zagranicą. Wizyta zakończyła się rozmową o tym, jak podobne rozwiązania mogą pomagać ukraińskim samorządom w rozwijaniu sprawniejszej, nowocześniejszej administracji.

na podstawie: Urząd Miasta Gdynia.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Gdynia). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.