Jazz4Rare w Gdyni: Muzyczna podróż w świat chorób rzadkich

2 min czytania
Jazz4Rare w Gdyni: Muzyczna podróż w świat chorób rzadkich

W Gdyni odbył się niezwykły koncert, który połączył pasję do jazzu z ważnym przesłaniem o chorobach rzadkich. Muzeum Emigracji stało się areną dla wyjątkowych artystów, którzy w ramach festiwalu Jazz4Rare przypomnieli o wyzwaniach, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tymi schorzeniami.

  • Jazz4Rare w Muzeum Emigracji w Gdyni muzyka z misją
  • Muzyczna podróż pełna emocji i improwizacji

Jazz4Rare w Muzeum Emigracji w Gdyni muzyka z misją

W sobotę, 1 marca, Muzeum Emigracji w Gdyni zamieniło się w tętniącą życiem salę koncertową podczas szóstej edycji festiwalu Jazz4Rare. To wydarzenie, organizowane przez Fundację Bohatera Borysa , miało na celu zwrócenie uwagi na problem chorób rzadkich, które dotykają miliony ludzi na całym świecie. Data koncertu zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Chorób Rzadkich , co nadało mu szczególnego znaczenia.

W Polsce na choroby rzadkie cierpi około 2-3 milionów osób, a w Europie około 30 milionów” mówi Katarzyna Grybek , mama Borysa i współzałożycielka fundacji. To ogromna liczba, która zasługuje na naszą uwagę i wsparcie.”

Muzyczna podróż pełna emocji i improwizacji

Koncert otworzyła znana wokalistka jazzowa i dziennikarka radiowa Krystyna Stańko , która przywitała gości oraz odczytała list od prof. Marii Mazurkiewicz-Bełdzińskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych. Po wprowadzeniu przyszedł czas na występy artystów. Na scenie zaprezentowała się polsko-norweska formacja PESH , której muzyka łączy tradycyjne jazzowe brzmienia z nowoczesnymi improwizacjami.

Jazz pozytywnie wpływa na ciało i duszę, także osób dotkniętych chorobami rzadkimi” podkreśla Joanna Knitter , dyrektorka artystyczna festiwalu. To ciągłe stąpanie po ziemi nieodkrytej, eksplorowanie nieznanego.”

Duet Dorota Miśkiewicz i Marek Napiórkowski dostarczył publiczności niezapomnianych emocji, prezentując zarówno własne kompozycje, jak i znane utwory legend jazzowych. Po ponad dwuipółgodzinnej uczcie muzycznej publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco.

Jazz4Rare to nie tylko muzyka, ale także ważny głos w sprawie chorób rzadkich. Wydarzenie jest dostępne dla wszystkich chętnych, a jego transmisja online pozwala dotrzeć do jeszcze szerszej publiczności. Festiwal jest dofinansowany ze środków miasta Gdynia oraz samorządu województwa pomorskiego.

Z pewnością warto już teraz zaznaczyć w kalendarzu datę przyszłorocznej edycji Jazz4Rare, która odbędzie się ponownie pod koniec lutego w Muzeum Emigracji w Gdyni!

Na podst. Urząd Miasta

Autor: krystian