
Młodzież z Trójmiasta staje w obronie ukraińskich rówieśników, tworząc przestrzeń do dialogu i wsparcia!
W ostatnich miesiącach młodzi ludzie z Ukrainy, zmuszeni do ucieczki przed wojną, znaleźli w Gdyni miejsce, gdzie mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i szukać pomocy. Projekt „Rzecznictwo dzieci” zakończył się emocjonującą debatą na temat dyskryminacji ukraińskich nastolatków w Polsce.
Gdynia jako miejsce wsparcia dla ukraińskiej młodzieży
W obliczu trudnych wyzwań, jakie niesie ze sobą wojna, Centrum „Vchasno” we współpracy z Spilno Gdynia stworzyło bezpieczną przestrzeń dla młodych uchodźców. „Każdy ma prawo być wysłuchanym” – to motto projektu, który miał na celu nie tylko integrację, ale także umożliwienie młodzieży wyrażenia swoich emocji i myśli.„Pracowaliśmy z grupą nastolatków z Ukrainy z doświadczeniem uchodźczym, która odwiedzała nasze Centrum „Vchasno” – mówi Ewa Kasiarz, koordynatorka „Rzecznictwa Dzieci” w International Rescue Committee. Uczestnicy brali udział w różnych aktywnościach. Zauważyliśmy, że dzieci czują się bardzo izolowane od społeczeństwa. Czują, że nie mają głosu. Dlatego wymyśliliśmy projekt „Rzecznictwo dzieci", który nazywamy „Childhood Advocacy", do którego chcieliśmy zaprosić nastolatków z Trójmiasta i dać im taką bezpieczną przestrzeń do wyrażania siebie.
Warsztaty i debaty - krok ku lepszemu jutru
W ramach projektu odbyły się cotygodniowe spotkania, podczas których młodzież miała okazję nie tylko rozmawiać o swoich problemach, ale także uczyć się o swoich prawach. Dzięki warsztatom prowadzonym przez wykwalifikowaną kadrę uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności oraz wiedzę potrzebną do wspierania innych.Iryna Grynishak, koordynator Spilno Gdynia, podkreśla znaczenie tego typu inicjatyw: „To bardzo ważna inicjatywa. Dialog wśród młodzieży, która głośno zadaje pytania jest ważny. Nastolatkowie dyskutowali między sobą i starali się znaleźć rozwiązania.” Uczestnicy mieli również okazję wcielić się w rolę rzecznika i stworzyć broszurę informacyjną w języku polskim i ukraińskim, co pozwoliło im lepiej orientować się w dostępnych formach wsparcia.
„Dzieci najpierw uczyły się technicznych umiejętności – mówi Ewa Kasiarz. – Dowiedzieli się również, jak prowadzić kampanie i projekty. Później wspieraliśmy uczestników w realizacji projektu, który był prowadzony całościowo przez młodzież.”
Projekt „Rzecznictwo dzieci" został stworzony przez Centrum „Vchasno” oraz międzynarodową organizację International Rescue Committee przy zaangażowaniu Spilno Gdynia. To ważny krok w kierunku budowania solidarności i wsparcia dla ukraińskiej młodzieży w Polsce.Na podst. Urząd Miasta w Gdyni