Na cmentarzu w naszym mieście miała miejsce wyjątkowa uroczystość, która przywróciła pamięć o jednym z bohaterów obrony Wybrzeża z 1939 roku. Odsłonięcie pomnika nagrobnego kapitana Jerzego Błeszyńskiego, dowódcy pociągu pancernego „Smok Kaszubski”, stało się okazją do wspomnienia jego niezwykłego życia i heroicznych czynów.
Uroczystość odsłonięcia pomnika na cmentarzu komunalnym
Życie i heroiczne czyny kapitana Jerzego Błeszyńskiego
Pamięć przywrócona po latach
Uroczystość odsłonięcia pomnika na cmentarzu komunalnym
Wczoraj na największej lokalnej nekropolii odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika nagrobnego kapitana Jerzego Błeszyńskiego, bohatera obrony Wybrzeża z 1939 roku i dowódcy legendarnego pociągu pancernego „Smok Kaszubski”. W ceremonii uczestniczyli członkowie rodziny kapitana, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP, lokalnego samorządu, dyrekcja i pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej, gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, grupa rekonstrukcyjna oraz Zarząd Cmentarzy Komunalnych, którzy przyczynili się do upamiętnienia tej zapomnianej historii. Uroczystość miała miejsce w asyście honorowej 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej RP.
Życie i heroiczne czyny kapitana Jerzego Błeszyńskiego
Jerzy Błeszyński urodził się w 1906 roku w Warszawie. Jako oficer flagowy w Kierownictwie Marynarki Wojennej przyjechał do naszego miasta na kilka dni przed wybuchem wojny. 2 września 1939 roku objął dowodzenie trałowca ORP „Mewa”, który niestety następnego dnia został zatopiony w porcie w Helu. 3 września powrócił do miasta, a już 4 września wziął ślub z Haliną Marczewską, córką kierownika Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej.
Jeszcze tego samego dnia kapitan Błeszyński zainicjował budowę pociągu pancernego „Smok Kaszubski”, który powstał w ciągu zaledwie czterech dni z blach przeznaczonych do produkcji okrętów. Pociąg rozpoczął swoje patrole bojowe na linii Gdynia – Wejherowo już 8 września. Niestety, 9 września, w zaciętej walce, kapitan Błeszyński został ciężko ranny i zmarł tego samego dnia w szpitalu mieszczącym się w budynkach Szkoły Morskiej.
Pamięć przywrócona po latach
Po śmierci kapitana Błeszyńskiego, jego ciało zostało pochowane w kwaterze Obrońców Wybrzeża. W 1949 roku wdowa po kapitanie zdecydowała się ekshumować jego szczątki do specjalnie wykupionego grobowca. Przez lata pamięć o tym bohaterskim czynie zatarła się, jednak dzięki determinacji dyrekcji i pracowników największej nekropolii, historia kapitana Błeszyńskiego została przywrócona.
Muzeum Marynarki Wojennej objęło opiekę nad grobem i doprowadziło do powstania nowego pomnika nagrobnego, który honoruje Jerzego Błeszyńskiego. Pomnik, zaprojektowany przez Weronikę Dziurdziewicz, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wykonano w pracowni Murkamu w Przodkowie. Na nagrobku wyryto sentencję, która przyświecała życiu kapitana: „Amor Patriae suprema lex” (Miłość Ojczyzny naszym prawem).
To wydarzenie jest nie tylko hołdem dla kapitana Jerzego Błeszyńskiego, ale także przypomnieniem o znaczeniu pamięci historycznej i wdzięczności wobec tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.
Wg inf z: UM Gdynia