Zmiany w letnim rozkładzie jazdy ZKM Gdynia: nowe linie i zabytkowe pojazdy
Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim zmiany w komunikacji miejskiej. Od 22 czerwca Zarząd Komunikacji Miejskiej wprowadza letni rozkład jazdy. To oznacza nowe linie, zmiany tras i powrót ulubionych zabytkowych trolejbusów.
  1. Nowe linie i trasy w letnim rozkładzie jazdy
  2. Przywrócenie połączeń do popularnych miejsc
  3. Zawieszenie kursów szkolnych na okres wakacji
  4. Rozszerzenie zakresu obsługi nocnej linii N65

Wakacje to czas, kiedy komunikacja miejska dostosowuje się do potrzeb mieszkańców i turystów. Już od 22 czerwca wprowadzony zostanie letni rozkład jazdy, który przyniesie kilka istotnych zmian. Marcin Gromadzki z ZKM Gdynia poinformował, że uruchomione zostaną dodatkowe linie: G, M, 309, 326 i 365. Rozszerzony zostanie również zakres obsługi nocnej linii N65. Jednocześnie na czas wakacji nie będą wykonywane kursy i obsługiwane linie szkolne.

Jedną z najciekawszych nowości jest powrót bezpośredniego połączenia z Ogrodem Zoologicznym w Gdańsku. Linia G będzie kursować w weekendy i święta od 9:00 do 17:00, co godzinę. Trasa tej linii prowadzi przez Gdynię Pogórze Górne, Dąbka, Kwiatkowskiego, Estakadę Kwiatkowskiego, Morską, Podjazd, 10 Lutego, Władysława IV, al. Zwycięstwa, al. Niepodległości, Czyżewskiego i Karwieńską aż do Gdańska Oliwa ZOO.

Letni sezon przynosi także ułatwienia w dojeździe do plaży w Rewie. Linie M i 365 będą kursować odpowiednio przez cały tydzień oraz w weekendy i święta. Linia M prowadzi z Rumi przez Kazimierz, Dębogórze, Kosakowo, Pierwoszyno i Mosty do Rewy, natomiast linia 365 funkcjonuje na fragmencie trasy linii 146, od Obłuża Centrum przez Pogórze Dolne, Pogórze Górne, Kosakowo, Pierwoszyno i Mosty do Rewy. Dodatkowo, całoroczne linie 146 i 165 również zapewniają dojazd do tej popularnej plaży.

Po rocznej przerwie ponownie uruchomiona zostanie linia 309, kursująca do plaży w Babich Dołach. Linia ta będzie dostępna przez cały tydzień od 10:00 do 18:00, z częstotliwością co 20-30 minut. Trasa prowadzi od Terminalu Promowego przez Kwiatkowskiego, Dąbka, Zieloną aż do Babich Dołów Plaży. W sąsiedztwo plaży dojeżdżają także autobusy całorocznej linii 109.

Niedziele i święta będą wyjątkowe dzięki zabytkowym trolejbusom na linii 326. W godzinach od 10:00 do 17:00, co 30 minut, będzie można podziwiać te historyczne pojazdy na trasie z Grabówka SKM przez Morską, Podjazd, 10 Lutego, Świętojańską i al. Zwycięstwa do Orłowa. W tym sezonie na trasie pojawią się trzy z czterech zabytkowych trolejbusów: Saurer 4TIILM z 1957 roku, Škoda 9Tr z 1975 roku, ZiU 682B z 1984 roku oraz Jelcz 120MTE z 1994 roku.

Warto także pamiętać, że wraz z początkiem wakacji przestaną funkcjonować linie szkolne 244 i 265 oraz nie będą uruchamiane kursy szkolne oznaczone w rozkładach jazdy literą „s” (kurs wykonywany w dni nauki szkolnej) lub „x” (kurs wykonywany poza okresem letnich wakacji szkolnych). Zmiany sezonowe będą obowiązywać do 1 września.

Letni rozkład jazdy to doskonała okazja, by odkryć nowe miejsca i spędzić aktywnie czas w mieście i jego okolicach. Dzięki nowym połączeniom i atrakcjom każdy znajdzie coś dla siebie.


Na podst. Informacja Turystyczna Gdynia