Pomorska flaga na maszcie ratusza w Gdyni
Od 18 czerwca na budynku Urzędu Miasta w Gdyni, obok flag Gdyni, Polski i Unii Europejskiej, powiewa flaga województwa pomorskiego. To symboliczne podkreślenie współpracy i przynależności miasta do regionu, a także nawiązanie do jego kaszubskich korzeni.
  1. Nowa flaga na budynku Urzędu Miasta.
  2. Symboliczne podkreślenie współpracy z województwem pomorskim.
  3. Flaga województwa pomorskiego zastąpiła ukraińską.
  4. Prezydent Aleksandra Kosiorek zaangażowana w pomoc dla Ukrainy.

Na budynkach Urzędu Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 oraz przy ul. 10 Lutego 24 obok flag Gdyni, Polski i Unii Europejskiej zawisła flaga województwa pomorskiego. Decyzję o jej wywieszeniu podjęła prezydent miasta, Aleksandra Kosiorek, aby podkreślić silne więzi i współpracę Gdyni z regionem pomorskim. Flaga województwa pomorskiego została podarowana przez marszałka województwa, Mieczysława Struka, podczas spotkania z prezydentem Gdyni.

Symboliczny gest wywieszenia flagi ma na celu zaznaczenie przynależności Gdyni do Pomorza oraz nawiązanie do kaszubskich korzeni miasta. Prezydent Kosiorek spełnia w ten sposób obietnicę złożoną w trakcie kampanii wyborczej, deklarując współdziałanie z sąsiednimi samorządami. Czerwiec został wybrany nieprzypadkowo – to miesiąc, w którym obchodzimy zarówno morskość Gdyni, jak i jej kaszubskość.

Flaga województwa pomorskiego, przedstawiająca czarnego gryfa na złotym tle, została ustanowiona przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2002 roku. To symbol nierozerwalnej więzi między Gdynią a regionem, a także zapewnienie o dalszej współpracy na rzecz rozwoju Pomorza.

Warto zaznaczyć, że flaga województwa pomorskiego zastąpiła ukraińską. Jednak decyzja ta była podyktowana wyłącznie chęcią podkreślenia silnych więzi regionalnych. Prezydent Aleksandra Kosiorek od początku konfliktu na Ukrainie aktywnie wspierała pomoc dla tego kraju i jego obywateli. W 2022 roku otrzymała nawet nagrodę „Altruista – bohater czasu wojny” przyznaną przez Helską Fundację „Sapere Aude” za swoje działania na rzecz uchodźców.

Jej zaangażowanie obejmowało organizację zbiórek artykułów pierwszej potrzeby, transport uchodźców z granicy, akcję wyplatania siatek maskujących oraz wsparcie punktów noclegowych. Kosiorek zapewniła również pomoc notariuszy, którzy bezpłatnie poświadczali dokumenty uchodźcom oraz pomagała w meblowaniu i wyposażaniu mieszkań dla potrzebujących. To dowód na to, że Gdynia nie tylko dba o swoje regionalne korzenie, ale również angażuje się w globalne działania pomocowe.


Na podstawie: Urząd Miasta