Największe ćwiczenia wojskowe rozpoczęły się na Bałtyku
Największe ćwiczenia wojskowe na Bałtyku właśnie się rozpoczęły! W manewrach Baltops 24 bierze udział aż 20 państw NATO, w tym Polska, która wysłała swoje najważniejsze okręty. Na Bałtyku będą odbywać się operacje, które mają na celu integrację obrony przeciwlotniczej, działania przeciwminowe, operacje desantowe oraz akcje ratownicze.
  1. Rozpoczęcie ćwiczeń Baltops 24.
  2. Udział 20 państw NATO.
  3. Polską reprezentują okręty 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
  4. Manewry potrwają do 22 czerwca.

W środę, 5 czerwca, w Kłajpedzie rozpoczęła się 53. edycja ćwiczeń Baltops, które są największymi manewrami wojskowymi na Bałtyku. Pierwszym etapem była faza portowa, znana jako „Pre-Sail Conference”, podczas której dowódcy opracowywali plany ćwiczeń. Kolejna faza, morska, rozpoczęła się 7 czerwca. W jej trakcie okręty, w tym polskie jednostki, będą prowadzić różnorodne operacje, takie jak integracja obrony przeciwlotniczej, działania przeciwminowe, operacje desantowe oraz akcje ratownicze.

Polska Marynarka Wojenna jest reprezentowana przez okręty 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Wśród nich znajdują się fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski ze śmigłowcem pokładowym SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, zbiornikowiec ORP Bałtyk, trałowiec ORP Necko oraz okręt transportowo-minowy ORP Poznań, na którego pokładzie znajdują się także żołnierze rumuńskiej piechoty morskiej oraz 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

W manewrach uczestniczy także Morska Jednostka Rakietowa, która dostarczyła bateryjny moduł bojowy. Dodatkowo, 6 Brygada Powietrznodesantowa utworzy most powietrzny do przerzutu sprzętu, ludzi oraz zaopatrzenia w rejon działań w Szwecji.

W ćwiczeniach Baltops udział bierze 20 państw członkowskich NATO, w tym Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy oraz Stany Zjednoczone.

To już 53. edycja ćwiczeń Baltops, które odbywają się od 1972 roku. Od 1993 roku w manewrach uczestniczą również państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Ćwiczenia te, organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju, mają na celu podnoszenie zdolności operacyjnych podczas manewrów morskich. Przewodnictwo nad manewrami sprawują Siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce oraz 6. Flota US Navy, a także Morskie Siły Uderzeniowe i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO) z siedzibą w portugalskim Oeiras. Manewry zakończą się 22 czerwca w Niemczech.

Warto zaznaczyć, że Szwecja, która regularnie uczestniczyła w ćwiczeniach Baltops, po raz pierwszy bierze w nich udział jako pełnoprawny członek NATO. To wydarzenie jest szczególnie istotne w kontekście wzmacniania współpracy i bezpieczeństwa w regionie Bałtyku.


Wg inf z: Urząd Miasta w Gdyni