Od soboty 16 września do piątku 22 września br. przeprowadzona zostanie akcja pod nazwą ROADPOL SAFETY DAYS. W związku z Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych, który przypada na 20 września, policjanci przeprowadzą działania, które będą trwały przez cały tydzień. Z uwagi na Obchody Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych, została utworzona witryna projektu: https://www.roadpolsafetydays.eu, na której dostępne będą informacje dotyczące akcji oraz zamieszczane będą relacje z prowadzonych w tym dniu działań na drogach Europy.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa itp. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignorują przepisy, przez co przyczynia się do kolizji oraz wypadków.

W związku z Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych, który przypada na 20 września, policjanci przeprowadzą działania, które będą trwały przez cały tydzień. Podczas akcji prowadzone będą akcje kontrolne i edukacyjne. Kierujący mogą spodziewać się wzmożonych kontroli ukierunkowanych na zachowania przyczyniające się do tragicznych skutków wypadków drogowych.

Na terenie garnizonu gdyńskiego zaplanowano szereg przedsięwzięć profilaktycznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym:

  • 16.09.2023 r. - działania „Trzeźwość” i „Narkotyki”;

  • 17.09.2023 r. - działania „Motocykle”;

  • 18.09.2023 r. - działania „Bezpieczny przejazd kolejowy” oraz spotkanie profilaktyczne w Przedszkolu nr 46;

  • 19.09.2023 r. - działania „Bezpieczny rowerzysta” oraz spotkanie profilaktyczne w Przedszkolu nr 35;

  • 20.09.2023 r. - krajowe działania „Prędkość”;

  • 21.09.2023 r. - Dzień Otwarty na terenie Komisariatu Policji w Gdyni – Chwarznie;

  • 22.09.2023 r. - działania „Bezpieczny pieszy” oraz spotkanie z uczniami V LO.

Szczegółowe informacje o działaniach podejmowanych w poszczególnych krajach oraz materiały promujące akcję znajdują się na stronie internetowej:https://www.roadpolsafetydays.eu