Policjanci cyklicznie spotykają się z seniorami aby rozmawiać o występujących zagrożeniach ze strony oszustów podających się za funkcjonariuszy, członków rodziny bądź przedstawicieli innych urzędów. Niestety wciąż zdarzają się przypadki oszustw, gdzie starsze osoby tracą swoje oszczędności. Przekonała się o tym 87-letnia mieszkanka Gdyni, która przekazała oszustowi 120 tysięcy złotych. Mundurowi apelują do starszych osób o ostrożność.

Policjanci przy każdym spotkaniu z seniorami uwrażliwiają ich na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami oszustów. Funkcjonariusze rozmawiają ze starszymi osobami o oszustach, podszywających się za policjantów, członków rodziny oraz przedstawicieli innych instytucji. Ponadto zawsze przestrzegają seniorów przed fałszywymi akwizytorami oraz nierozważnym podpisywaniem jakichkolwiek dokumentów.

O metodach oszustów przekonała się 87-letnia mieszkanka Gdyni. Do kobiety zadzwonił mężczyzna i przedstawiał się za policjanta. Przestępca powiedział, że syn 87-latki miał wypadek i należy wpłacić pieniądze aby sprawa nie trafiła do prokuratury. Seniorka przekazała na klatce schodowej 120 tysięcy złotych mężczyźnie, który przedstawił się za kuriera. Teraz sprawą zajmują się policjanci.

ZAPAMIĘTAJ:

* nie opowiadaj o swoim stanie majątkowym, unikaj rozgłosu na temat swoich dochodów, zamiarów inwestycyjnych, planowanych zakupów!

* nie wpuszczaj do domu obcych, jeśli ich wizyta nie ma rzetelnego uzasadnienia!

* jeśli nie jesteś pewny, kim jest osoba, która do Ciebie dzwoni – rozłącz się!

* policjant nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy!

Pamiętajmy, że łatwowierność, czasem brak doświadczenia w niektórych sytuacjach mogą zostać wykorzystane przez oszustów i złodziei.