Maszyny przemysłowe w procesie produkcyjnym

Procesy produkcyjne zachodzące w ówczesnych firmach zmieniły się na przykładzie ostatnich lat. Obecnie wiele przedsiębiorstw z różnych branż stawia na automatyzację i robotyzację produkcji, lecz co to właściwie znaczy? Poniżej przedstawiamy odpowiedź na to pytanie.

Rodzaje maszyn przemysłowych w produkcji

Jest wiele typów i rodzajów maszyn przemysłowych. W zależności od tego, w jakim przemyśle działa dana firma, a także od wielkości przedsiębiorstwa i innych istotnych czynników, dobiera się odpowiednio urządzenia przemysłowe. Takie maszyny mogą być odpowiedzialne za wykonywanie różnorodnych czynności, które wcześniej dokonywali pracownicy. Są to takie operacje jak montowanie elementów, klejenie, spawanie, cięcie, frezowanie, pakowanie czy owijanie. Jeśli chodzi o właśnie o pakowanie wyrobów poprzez owijanie, to służy do tego maszyna zwaną owijarką. Produkcją takich urządzeń zajmuje się firma Inco-System https://inco-system.com/owijarki/. Owijarki to maszyny służące do owijania elementów w celu zabezpieczenia ich w momencie transportu. Inna przykładowa maszyna przemysłowa to robot spawalniczy, który jak sama nazwa wskazuje, spawa ze sobą elementy.

Dlaczego urządzenia przemysłowe są tak ważne w procesie produkcyjnym?

Urządzenia przemysłowe stanowią integralną część linii produkcyjnych. To dzięki nim możliwa jest automatyzacja produkcji. Z tego względu proces produkcyjny jest efektywniejszy i wydajniejszy. Przykładowo proces owijania produktów przez owijarkę jest wykonany w szybszym tempie niż w przypadku ręcznego pakowania tych elementów przez pracowników. Warto podkreślić, że firma jest w stanie wykonać więcej wyrobów w krótszym czasie, a także zmniejsza się ilość wad bądź niedokładności poprzez eliminowanie błędów ludzkich. Co więcej, zwiększa się jakość produkowanych dóbr, gdyż maszyna przemysłowa jest dokładniejsza niż człowiek.

Istotną kwestią jest bezpieczeństwo i komfort pracowników. Wcześniej nużące, monotonne bądź wykonywane w trudnych warunkach prace skupiały się na pracy ludzkich rąk, a teraz dzięki postępowi technologicznemu zastępowane są przez urządzenia przemysłowe.

Przyszłość maszyn przemysłowych

Maszyny przemysłowe wciąż ewoluują w celu optymalizacji produkcji. Inżynierowie i specjaliści w tym obszarze nieustannie poszukują rozwiązań i innowacji technologicznych, aby usprawniać procesy produkcyjne.

Przewiduje się, że do 2026 będzie zdecydowanie większa liczba sprzedanych robotów przegubowych, czyli maszyny zaprojektowane na wzór ludzkiego ramienia. Ten trend jest szacowany dlatego, że roboty przegubowe w 2021 roku stanowiły aż 75% wszystkich robotów przemysłowych sprzedawanych na rynku.

Innym zauważalnym trendem sprzedażowym i rozwojowym będą roboty współpracujące. Warto podkreślić, że na rynku występują od niedawna, a już zyskują na popularności. Odnajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, więc z pewnością jest to przyszłościowy kierunek rozwoju maszyn przemysłowych zarówno w Polsce, jak i na świecie.