Mieszkanie w Gdyni – gdzie i jakie?

Gdynia jest uznana za jedną z najbardziej przyjaznych lokalizacji do prowadzenia biznesu oraz obszarem szczególnie dynamicznego rozwoju, a trzykrotnie zdobywany przez nią tytuł Polskiego Miasta Przyszłości (Polish City of The Future) tylko potwierdza tę reputację w oczach inwestorów krajowych i zagranicznych. Duży potencjał gospodarczy i rozwojowy miasta przyciąga tu kapitał, a rynek pierwotny również zadziwia swoją dynamicznością.

Właśnie o rynek pierwotny Gdyni dzisiaj pójdzie – jakie osiedla powstają w obrębie miasta, jak wygląda dynamika cen, jakie są perspektywy dla inwestorów.

Mieszkanie zrobione na miarę

Najmocniej rozwiniętym i najbardziej zapotrzebowanym sektorem nowego budownictwa w Gdyni są bez wątpienia inwestycje wielorodzinne. Tradycyjne osiedla bloków, wolnostojące budynki mieszkalno-usługowe, realizowane etapowo kompleksy, kameralne bloki o wysokości dwóch-trzech pięter – wybór jest szeroki, a rozpiętość cen wystarczająco duża. Należy też podkreślić rolę infrastruktury osiedlowej – w ciągu ostatnich lat deweloperzy istotnie podnieśli standard realizowanych inwestycji, toteż nawet kupując mieszkanie ze średniej półki cenowej będziemy mieli do dyspozycji liczne udogodnienia.

Osiedla wielorodzinne są też dobrym kierunkiem dla wymagających nabywców, gdyż ich standard z roku na rok zbliża się do zasad budownictwa apartamentowego. Przykładem tego typu inwestycji może być osiedle Alvarium ulokowane w południowej części miasta (dzielnica Redłowo) – jest to kompleks wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych wyposażony w monitoring i zaplecze usługowe, oferujący lokale o powierzchni. do ponad 150 metrów kwadratowych.

Dla tych, którzy wolą jednak bardziej kameralne klimaty, lepszym wyborem będzie osiedle o niższej zabudowie, takie jak Sokółka Zielenisz – tu wysokość budynków nie przekracza trzech kondygnacji, a na rozległym przynależnym terenie dostępne są siłownia pod chmurką oraz liczne strefy wypoczynku.

Co z sektorem nieruchomości inwestycyjnych?

Gdyński rynek pierwotny oferuje duży wybór nieruchomości dla inwestorów – są to kompleksy o różnej specyfice, od modernistycznych apartamentów w centralnej części miasta, po inwestycje o charakterze rekreacyjnym ulokowane w pobliżu morskiego wybrzeża.

Jedną z flagowych inwestycji dewelopera Hossa w Gdyni jest kompleks Plac Unii – modernistyczne osiedle apartamentowe o zapleczu usługowym, położone w ścisłym centrum miasta. Nieruchomość w tej lokalizacji już na starcie jest dobrą inwestycją, gdyż już po upływie kilku lat istotnie zyska na wartości.

Ciekawą opcją wśród apartamentów wypoczynkowych są inwestycje willowe położone w rejonie Orłowa – takie jak Rezydencja Bursztynowa. Niska zabudowa i przemyślana architektura, a także powierzchnia apartamentów nawet do 150 metrów kwadratowych sprawiają, że nieruchomości te mogą być z sukcesem używane jako lokale na wynajem w wysokim sezonie.

Jakie są ceny nieruchomości w Gdyni?

Obecnie region Trójmiasta należy do najdroższych w kraju, i nawet w Gdyni znajdziemy oferty w cenach około 20 000 złotych za metr kwadratowy. Dolna granica jednak pozostaje dość przystępna – sporo nieruchomości sprzedawanych jest w cenach ze średniej półki. Takie mieszkanie kupimy w dzielnicach Oksywie, Cisowa, Chylonia, Leszczynki, Wielki Kack, Chwarzno-Wiczlino, Grabówek czy Mały Kack.

Jeśli poszukujesz opcji budżetowej, warto rozważyć też nowe domy w Gdyni. Oferta jest dość szeroka i różnorodna – najczęściej są to lokale w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, obowiązkowo wyposażone w przynależną działkę, a teren osiedla jest odpowiednio zadbany i oferuje prawie takie same atuty infrastrukturalne, jak kompleksy wielorodzinne.