Gdynia - białe miasto, które zachwyca

Aż 88 proc. mieszkańców Gdyni jest zadowolona z życia w tym mieście - tak wynika z badań jakości życia przeprowadzonych w 2019 r. przez Urząd Miasta Gdyni oraz Katedrę Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Gdańskiego. Może warto zatem zastanowić się nad przeprowadzką i zacumować na stałe w tym portowym mieście?

Pamiętając o przeszłości…

Dynamiczny rozwój miasta nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, choć prawa miejskie Gdynia uzyskała dopiero 10 lutego 1926 roku. Co ciekawe, miasto powstawało, gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka przemiana, a jej znakiem rozpoznawczym stała się gładka, pomalowana na biało, przeszklona ściana. Trend jasnych brył dotarł do murów gdyńskich urzędów, biurowców, kamienic, willi i bloków mieszkalnych. Był to czas modernizmu, natomiast w Gdyni narodziła się jego osobliwa wersja.

Gdynia pamięta o swojej historii, ale także śmiało patrzy w przyszłość. W ubiegłym roku miasto zajęło drugie miejsce w prestiżowym rankingu FDI Global Cities of the Future 2021/2022 wśród miast rozwijających się na całym świecie!

Turystyczny raj

Polacy, ale także zagraniczni turyści, kochają polskie morze. Jak wynika z danych GUS, w lipcu i sierpniu 2021 r. w obiektach noclegowych położonych na obszarach nadmorskich przebywało 1,7 mln turystów, którzy skorzystali z 8,6 mln noclegów; w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. gości było więcej o 13,5 proc. Za tymi liczbami stoi rzeczywisty potencjał inwestycyjny. Co roku do Gdyni przyjeżdża ogromna rzesza turystów. Są zainteresowani noclegami nie tylko w hotelach, ale także w prywatnych kwaterach i apartamentach. Dlatego też zakup mieszkania na wynajem w Gdyni to dobry pomysł.

Jak mówi Andrzej Miś, rzecznik prasowy dewelopera Spravia - Gdynia to jedno z najbardziej pożądanych miejsc do zamieszkania czy posiadania mieszkania wakacyjnego dla siebie bądź na wynajem. Piękne plaże, zatoka, Trójmiejski Park Krajobrazowy, modernistyczna architektura miasta i jego atrakcje. Czy trzeba czegoś więcej?! Dla wielu turystów to wystarczające powody, aby zawitać do Gdyni.

Inwestycje deweloperskie w Gdyni

Potencjał miasta zauważają nie tylko mieszkańcy, turyści, ale także deweloperzy. W czerwcu na portalu RynekPierwotny.pl mogliśmy znaleźć 570 ofert w 15 inwestycjach. Średnia cena za mkw. wynosiła 12 267 zł. Natomiast średni metraż „M” oscylował w granicach 69 mkw.

Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością? Jak mówi Andrzej Miś, Klienci szukają wygodnych, ustawnych mieszkań 2-, 3- i 4-pokojowych. Najlepiej z dużymi balkonami lub tarasami. Ważna jest oczywiście lokalizacja. Najlepiej, aby nie było to głośne centrum, a miejsce, które daje nieco spokoju i wytchnienia, z łatwą i szybką komunikacją. Stąd nasze osiedle Solano na styku Gdyni i Sopotu wydaje się idealnym rozwiązaniem.

Zainteresowanie gdyńskimi inwestycjami potwierdzają wyniki Rankingu Inwestycji. Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajął projekt Solano. Wyróżnia się niesztampową aranżacją terenu. Dwa budynki wielorodzinne powstały na niewielkiej skarpie, w otoczeniu rezerwatu przyrody. Na drugiej pozycji uplasował się projekt Plac Unii. Inwestycja formą i funkcjonalnością odwołuje się do najznakomitszych wzorców gdyńskiego modernizmu. Projekt charakteryzuje się dużymi, ponad standardowymi przeszkleniami, tarasami i loggiami, z których widok otwiera się na reprezentacyjne wnętrze placu, park, Kamienną Górę i panoramę miasta.

Brązową medalistką została inwestycja Portova. Co ciekawe, najwyższa, widoczna z różnych punktów miasta część kompleksu - będzie miała 17 pięter. Z okien mieszkań na wyższych kondygnacjach rozpościerać się będzie widok na morze i gdyńskie wybrzeże.

Ogromne aspiracje

Gdynia jest nowoczesnym ośrodkiem gospodarki morskiej, handlu międzynarodowego, kultury i turystyki, a także szkolnictwa wyższego. Dzięki swemu położeniu geopolitycznemu aspiruje do roli ośrodka międzynarodowych spotkań i wymiany handlowej.

To miasto nietuzinkowe, zbudowane z marzeń – o morzu, o dobrobycie, o wolnym dostępie do świata. Jest piękne i nowoczesne. Kto raz ją zobaczy, już zawsze będzie chciał do niej wracać. A co gdyby tak zostać tu na stałe?

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź na https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/gdynia/ocena-q2-2022/