Rosnące stopy procentowe, a co za tym idzie - spadająca zdolność kredytowa wielu klientów, sprawiają, że coraz mniej osób będzie w stanie otrzymać kredyt na mieszkanie. Aktualna sytuacja gospodarcza w sposób znaczący wpływa na rynek pierwotny nieruchomości w całej Polsce. W poniższym artykule sprawdzamy, jak wygląda obecna kondycja rynku nieruchomości w Gdyni.
Co w największym stopniu wpływa na rynek pierwotny nieruchomości w Gdyni?
Na rynek pierwotny w Gdyni i w całej Polsce wpływa wiele czynników. Mowa tu przede wszystkim o pandemii COVID-19, następnie wybuchu wojny na Ukrainie, napływie uchodźców, rosnącej inflacji i wynikających z tego powodu bardzo wysokich cenach materiałów budowlanych i energii a także o rosnących w zatrważającym tempie stopach procentowych. Są to wszystko czynniki o zasięgu ogólnopolskim które wpływają na sytuację rynku pierwotnego nie tylko w Gdyni, ale w całym kraju.
Stopy procentowe w górę
Jednym z najważniejszych elementów negatywnie wpływających na kondycję rynku pierwotnego w Gdyni i całej Polsce jest wzrost stóp procentowych, co prowadzi do wzrostu wysokości miesięcznych rat a dla osób ubiegających się o kredyt do zmniejszenia zdolności kredytowej.
Jak pokazują statystyki BIK, w okresie styczeń-luty 2022 banki udzieliły znacznie mniej kredytów hipotecznych aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego. Z kolei w marcu 2022 roku wniosek o kredyt hipoteczny złożyło nieco ponad 53 tysiące osób, co było spadkiem w porównaniu do marca 2021 roku o 6%.
Wysoka inflacja
W kontekście popytu na nowe mieszkania w Gdyni nie sposób nie wspomnieć o niezwykle wysokiej inflacji. W grudniu 2021 roku inflacja na świecie osiągnęła najwyższy poziom od 2008 roku. Z kolei według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w maju inflacja w Polsce wyniosła aż 13,9%. Był to największy wskaźnik inflacji od lutego 1998 roku.
Wysokie ceny surowców energetycznych, materiałów budowlanych, trudności w funkcjonowaniu globalnych łańcuchów dostaw spowodowane pandemią oraz niepewna sytuacja związana z wojną na Ukrainie to bardzo istotne czynniki, które wpływają na koniunkturę na rynku nieruchomości w całym kraju.
Ceny materiałów budowlanych rosną w bardzo szybkim tempie
W lutym br. ceny produkcji budowlano-montażowej, silnie wpływającej na ceny nieruchomości deweloperskich, były wyższe o 9,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Te elementy w sposób bezpośredni przekładają się na ceny mieszkań, dlatego nie jest to dobry sygnał dla osób planujących w najbliższym czasie zakupić nowe mieszkanie.
Ceny mieszkań w Gdyni a w innych miastach Polski
Z analizy portalu Morizon wynika, że w kwietniu br. średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego uplasowała się na poziomie nieco ponad 10 tysięcy złotych. Jak wyglądały ceny mieszkań w Gdyni na tle innych miast Polski?
Zdecydowanie najwyższe ceny mieszkań są w Sopocie - wynoszą one 17 319 zł za metr kwadratowy. Dalej uplasowała się Warszawa (13 349 zł), Kraków (11 943 zł) i Gdańsk (11 575 zł). Gdynia zajęła 5 miejsce z ceną 10 881 zł za metr kwadratowy. Zainteresowane osoby zachęcamy, aby zweryfikować szczegółowo, jak wygląda rynek pierwotny w Gdyni na Morizon.pl.