Czy chciałbyś cały rok przebywać pośród kwiatów i egzotycznych roślin? Jeśli tak, postaw na ogród zimowy. To przeszklone wnętrze może stać się najpiękniejszym miejscem w Twoim domu, a nie tylko zimowym salonikiem. W ogrodzie zimowym usiądziesz wygodnie na miękkiej kanapie i będziesz podziwiać spektakl natury rozgrywający się za ogromnymi szybami. To nie bajka, a rzeczywistość, a Ty jesteś jej głównym bohaterem.

Ogród zimowy jak ze snu? Zaaranżuj z nami wnętrze pełne światła i przestrzeni!

Krótka historia ogrodów zimowych nazywanych dawniej oranżeriami

Ogrody zimowe były znane już kilka wieków temu — nazywano je wtedy oranżeriami lub pomarańczarniami. Służyły one do uprawy roślin cytrusowych i egzotycznych kwiatów. W XVIII wieku wznoszono je głównie w miejscach, gdzie warunki zewnętrzne nie pozwalały wzrastać ciepłolubnym gatunkom. To właśnie w oranżeriach urządzano spotkania towarzyskie, happeningi i wieczorki poetyckie. W XIX wieku ogrody zimowe stanowiły wyznacznik wysokiej pozycji społecznej — były synonimem luksusu i bogactwa.

Obecnie ogrody zimowe to budynki kubaturowe przylegające do domu. Mogą także powstawać dzięki zabudowie tarasu lub balkonu.

Różnica między oranżerią a ogrodem zimowym tkwi w ich przeznaczeniu. Pierwsza służy do przechowywania roślin, natomiast ogród zimowy to pomieszczenie do całorocznego wypoczynku.

Przeznaczenie ogrodów zimowych

Ogród zimowy może pełnić funkcję salonu, gabinetu, jadalni, biblioteki. Wszystko zależy tu od Twoich potrzeb i upodobań. Jednak, kiedy urządzasz dodatkowe, przeszklone wnętrze, nie zapomnij o ważnej kwestii. Czy Twój ogród zimowy ma być ciepły, czy zimny? Jeśli zdecydujesz się na to pierwsze rozwiązanie, pomyśl o odpowiednim sposobie ogrzewania (polecamy kanałowe lub podłogowe). Nie bez znaczenia jest tu także rodzaj przeszklenia i wentylacja, które mają wpływ na Twój komfort. Obecnie wiele systemów szyb pozwala osiągnąć komfort termiczny, niezależny od panującej za oknem temperatury. Mało tego. Tego rodzaju ogrody zimowe są często buforami cieplnymi dla całego domu, czyli kumulują one ciepło. Tym samym możesz spodziewać się niższych rachunków ogrzewanie.

Zimny ogród zimowy jest przeznaczony głównie dla roślin. Często powstaje on poprzez zabudowę tarasu lub balkonu. Jeśli zdecydujesz się na zimny ogród zimowy, nie musisz planować go na etapie budowy domu.

Jakie meble i dodatki wybrać do ogrodu zimowego?

Wiele zależy tu od Twojego gustu, ale także od przeznaczenia ogrodu zimowego. Pamiętaj, że pomieszczenie to jest odizolowane od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wybierając meble, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Niekoniecznie inwestuj w rattan i technorattan. Postaw na coś bardziej wytwornego niż meble do ogrodu czy na taras. Sprawdzi się ogromna skórzana kanapa i zestaw krzeseł z wysokiej jakości drewna (orzecha, mahoniu czy nawet hebanu). Jeśli ogród zimowy zaadaptowałeś na jadalnię, pierwsze skrzypce niech gra w nim olbrzymi stół. Czym byłoby wnętrze rodem ze słonecznej Prowansji, gdyby nie zioła? Posadź je w kamiennych donicach i ciesz się ich letnim smakiem i aromatem.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w ogrodzie zimowym?

Zdecyduj się na górne światło montowane pod sufitem ogrodu zimowego. Świetnie sprawdzą się dyskretne i wydajne oprawy LED. Tego typu oświetlenie jest raczej praktyczne, jednak jeśli chcesz podświetlić niektóre miejsca takie jak szafki, czy kwietniki, wybierz diody.

Wcale nie musisz stawiać na lampy o dużej mocy. Lekko przydymione światło nada wnętrzu nieco tajemniczy i romantyczny charakter. Możesz także zdecydować się na kinkiety, czyli oświetlenie boczne — będzie ono dopełnieniem światła górnego. Wybierz modele mocno rozpraszające światło. Skorzystaj także z nietypowych trendów, jeśli chodzi o oświetlenie ogrodu zimowego. Doskonałym pomysłem okażą się świecące donice i lampy w stylu loftowym oraz industrialnym.

Zaaranżuj ogród zimowy jak ze snu. Nasze podpowiedzi Ci w tym pomogą. Oczywiście dodatkowe, przeszklone pomieszczenie urządzisz według swojego uznania. Wybierzesz meble, dodatki oświetlenie, które nadadzą wnętrzu niesamowity klimat. Do dzieła!

 

Sprawdź nasze realizacje: https://www.bartmetaco.pl/