Czy negatywna decyzja banku przekreśla szansę na kredyt hipoteczny?

Odmowa kredytu hipotecznego może przekreślić marzenia o posiadaniu własnego domu lub mieszkania. Wiele osób po otrzymaniu negatywnej decyzji rezygnuje z dalszych starań. Banki mają różne powody, dla których odmawiają udzielenia kredytu. Nie zawsze jest to jednoznaczny wyrok. Przedstawiamy, jakie mogą być powody negatywnej decyzji oraz piszemy, co należy zrobić przed podjęciem następnej próby.

W jaki sposób następuje weryfikacja zdolności kredytowej w banku?

Aby zrozumieć, skąd może wynikać odmowa udzielenia kredytu hipotecznego, najpierw należy poznać mechanizmy, jakimi kierują się banki. Pierwszą rzeczą po złożeniu wniosku kredytowego jest weryfikacja tożsamości i wszystkich niezbędnych załączników. Później oblicza się zdolność kredytową, a więc możliwość spłacenia zaciągniętej pożyczki w określonym terminie. Podczas wyliczania stosuje się specjalną skalę punktową, na którą składają się takie aspekty jak wiek, wykształcenie, forma i stabilność zatrudnienia wraz z przychodami oraz koszty zobowiązań takich jak kwota miesięcznego utrzymania. Weryfikacji ulega również historia kredytowa.

Dlaczego bank może udzielić odmowy kredytu?

Istnieje wiele powodów przesądzających o udzieleniu lub braku udzielenia kredytu. Oprócz najbardziej oczywistych, takich jak zbyt niskie dochody czy obecność innych kredytów do spłaty, przesądzający może być brak stabilnego zatrudnienia. Umowa o pracę jest weryfikowana pod kątem czasu trwania, a także wcześniejszej powtarzalności. Również udokumentowane opóźnienia we wcześniejszych pożyczkach mogą przeważyć szale na niekorzyść wnioskującej osoby. W niektórych przypadkach na decyzji może zaważyć nawet wiek – zbyt niski lub wysoki obniża szanse.

Negatywa decyzja banku w sprawie kredytu hipotecznego – co dalej?

„Zbyt wysokie ryzyko kredytowe” – to nierzadko jedyne uzasadnienie odmowy przyznania kredytu hipotecznego. Wielu pośredników rozkłada wówczas ręce, mówiąc, że nic więcej nie są w stanie zrobić. Sytuacja bywa szczególnie trudna dla klientów, którzy wpłacili już zaliczki, otrzymując zapewnienie od pośrednika kredytowego, że kredyt zostanie przyznany. W takiej sytuacji warto zwrócić się do firm, które specjalizują się w obsłudze tzw. trudnych kredytów. Czym różnią się od tradycyjnych pośredników? Przede wszystkim elastycznym procesem analizy możliwości przyznania kredytu, który opiera się nie na automatycznym systemie scoringowym, ale analizie dokonywanej przez człowieka. Najczęściej jest to osoba, która ma wieloletnie doświadczenie w pracy w banku lub innych placówkach udzielających kredytów. Nie ma znaczenia, że klient dostał już kilka decyzji odmownych. Niski lub zerowy scoring także nie stanowi problemu, jeśli spełnione są inne warunki udzielenia kredytu.

Wypracowanie przez lata autorskich metod pracy z tzw. trudnymi kredytami pozwala takim firmom jak pośrednictwo kredytowe MBConsulting, udzielić wstępnej informacji o możliwości przyznania kredytu już w trakcie pierwszej rozmowy telefonicznej bez kompletu dokumentów (te dostarczane są na późniejszym etapie, gdy klient ma pewność, że jego wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie). To szczególnie istotne, gdy wizja utraty wpłaconego zadatku staje się coraz bardziej realna i każdy dzień jest na wagę złota.