W jaki sposób powstaje próchnica na zębach?

Próchnica zębów jest jednym z najczęściej występujących problemów w obrębie jamy ustnej. Na próchnicę narażony może być każdy, dlatego najważniejsza w profilaktyce tego problemu jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz właściwe nawyki żywieniowe. Za powstawanie choroby odpowiedzialne są bakterie obecne w jamie ustnej. Schorzenie najczęściej dotyka dzieci oraz osoby starsze. W jaki sposób dochodzi do próchnicy zębów i jak zapobiegać temu zjawisku?

Proces powstawania próchnicy

Powstawanie próchnicy jest procesem złożonym, a sama dolegliwość może przybierać różną postać. W pierwszym etapie mamy do czynienia z osadzaniem się bakterii na płytce nazębnej. Dochodzić do tego może z różnych przyczyn, jednak do najczęstszych przyczyn zaliczyć można przede wszystkim spożywanie dużej ilości napojów i jedzenia zawierającego cukier. Drugim faktorem, który sprzyja powstawaniu osadu z bakterii, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Bakterie mają wówczas pożywkę do rozwoju i dobre warunki do ekspansji.

W dalszych etapach pojawia się osad na zębach i uszkodzona zostaje struktura szkliwa, czyli pierwszej bariery ochronnej zęba. Następstwem tego mogą być pojawiające się ubytki. Bakterie docierają dalej do głębszych warstw zęba, czyli zębiny i miazgi. Te elementy są mocniej zagrożone inwazyjnym działaniem bakterii, ze względu na to, że są bardziej miękkie. Gdy nieleczona próchnica zaczyna obejmować te tkanki, osoba zaatakowana chorobą odczuwa duży dyskomfort.

Z kolei w momencie, gdy bakterie namnażają się i docierają do nerwów, może to prowadzić do znacznie poważniejszych powikłań i wymaga niezwłocznej interwencji stomatologicznej.

Objawy próchnicy zębów

We wczesnej fazie próchnica może nie dawać żadnych szczególnych objawów. Jednak wraz z rozwojem choroby, pacjent może zaczynać odczuwać dyskomfort związany z codziennym używaniem zębów. Pierwszym z niepokojących objawów może być nadwrażliwość zębów w zetknięciu z napojami, czy jedzeniem, które jest zimne, ciepłe lub słodkie. W bardziej zaawansowanej formie sam fakt spożywania jakiegokolwiek posiłku może przynosić dyskomfort i ból.

Łatwiej rozpoznawalnym symptomem są pojawiające się na powierzchni zęba charakterystyczne brunatne i czarne plamy. To powinno skłonić każdego, kto zaobserwował u siebie takie przebarwienia, do niezwłocznej wizyty u dentysty celem zrobienia przeglądu. Próchnica ostatecznie prowadzi bowiem do powstawania ubytków w powierzchni zęba a nieleczona prowadzić może do utraty zębów.

Czynniki sprzyjające powstawaniu próchnicy

Jak już wspomniano wcześniej, próchnica stanowi duże zagrożenie dla zębów dzieci oraz osób starszych. Niemniej jednak może jej doświadczyć osoba w każdym wieku. Do przyczyn jej powstawania zaliczyć można kilka podstawowych czynników. Jednym z najważniejszych jest niewłaściwe szczotkowanie.

Jeżeli niedokładnie i niewystarczająco długo czyścimy zęby, na ich powierzchni zostają resztki jedzenia stanowiące idealną pożywkę dla bakterii. Stąd też w pierwszej kolejności należy pamiętać o skrupulatnym myciu jamy ustnej. Innym problemem jest częste spożywanie napojów i posiłków bogatych w cukier. To właśnie dzięki temu składnikowi bakterie namnażają się łatwiej i szybciej, co ułatwia im ekspansję. Do pozostałych przyczyn zaliczyć można zbyt małą ilość fluoru, czy zaburzenia odżywiania.

Dowiedz się więcej na https://amber-clinic.pl/