Decydując się na sprzedaż auta do skupu liczymy na szybką oraz korzystną transakcję dlatego coraz więcej osób decyduje się skorzystać z usług tego typu firm. Nic zatem dziwnego, że na rynku samochodowym powstaje coraz więcej miejsc zajmujących się skupem wszelkiego rodzaju pojazdów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy skup będzie odznaczał się taką samą jakością działania i bezpieczeństwem sprzedaży. Jak zatem wybrać dobry skup?
Zalety skupów aut
Na samym początku warto wymienić wszystkie zalety skupów, które decydują o tym, że obecnie są jednym z najpopularniejszych sposobów sprzedaży pojazdów. Po pierwsze w miejscach takich, możemy sprzedać niemal każde auto, od używanego i w pełni sprawnego poprzez poleasingowe aż do całkowicie niesprawnego auta powypadkowego. Kolejnym atutem jest szybkość transakcji i niemal błyskawiczna wypłata gotówki. Większość umów pomiędzy skupem a sprzedającym podpisywana jest jeszcze tego samego dnia, co zgłoszenie chęci współpracy, a same formalności ograniczone są do minimum.
Na co zwrócić uwagę wybierając skup aut?
Skupy aut to firmy, które mnożą się w niezwykle szybkim tempie, dlatego przed wyborem konkretnej współpracy warto zwrócić szczególną uwagę na kilka cech, które mogą wskazywać na nieuczciwą firmę. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie kilku firm, które pozwoli nam zaobserwować, który skup charakteryzuje się najbardziej profesjonalnym i uczciwym podejściem do klient. Warto tutaj zwrócić uwagę na kilka następujących kwestii.
Opinie o skupie
Pierwszym krokiem, który należałoby podjąć będzie oczywiście sprawdzenie opinii wcześniejszych klientów. Można ich szukać przez internet, głównie na forach internetowych albo też przy pomocy tzw. „poczty pantoflowej”. Dopytując o opinię na temat danego skupu warto zapytać o takie szczegóły jak rzetelność wyceny auta oraz warunki płatności, ponieważ to one mogą wywołać najwięcej kłopotów w przypadku nieuczciwej firmy. Warto również porównać cenniki kilku firm opisujące przedziały cenowe ustalone dla konkretnych modeli i roczników aut, aby wykreślić miejsca, w których ceny są istotnie zaniżone na korzyść skupu.
Jakość obsługi
Kolejną kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest podejście pracowników firmy do obsługi klienta. Profesjonalne skupy oferują swoim klientom zarówno oględziny auta w wybranym przez niego miejscu jak i przetransportowanie pojazdu do siedziby firmy bez konieczności płacenia za tę usługę. Dobry skup aut to również taki, w którym pracownicy w sposób kompleksowy próbują zająć się całą sprawą, nie zaniżając przy tym ceny auta i nie doszukując się w jego wyglądzie żadnych mało istotnych uszczerbków czy zniszczeń.
Sposób wypłaty należności
Niezwykle istotną kwestią jest również wypłata należności za auto. Nieuczciwie działające skupy próbują często podpisywać umowę, w której należność jest wypłacana w transzach. Zdarza się, że firmy takie po jakimś czasie usiłują oddać staremu właścicielowi auto lub też robią problemy przy dalszej wypłacie. Profesjonalne skupy zazwyczaj oferują gotówkę do ręki w chwili podpisania umowy dokument jest sporządzony przejrzyście przez adwokata współpracującego z firmą.