Jak zaimpregnować kostkę brukową i cieszyć się zadbanym podjazdem?

Jak zaimpregnować kostkę brukową? Do wyboru masz preparaty barwiące i bezbarwne w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. Kostka brukowa z czasem traci swoje piękno, co rzutuje na estetykę całego budynku. Przywróć jej dawny blask odpowiednią impregnacją. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.  

Po co impregnować kostkę brukową?

Nawet jeśli Twoja kostka brukowa jest nowa, stopień jej nasiąkliwości wynosi 6%. Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na jej impregnację. Dodatkowa warstwa na Twojej kostce brukowej ma wiele zalet:

  • uodparnia powierzchnię na czynniki atmosferyczne, 
  • zwiększa wytrzymałość bruku, 
  • spowalnia proces erozji, 
  • sprawia, że beton jest mniej podatny na działanie wilgoci, a więc mchy i porosty pojawiają się na nim rzadziej, 
  • zimą na kostce brukowej nie osadza się tak bardzo śnieg i lód, więc łatwiej Ci odśnieżać podjazd. 
  • Twoja kostka brukowa zyskuje estetyczny wygląd.

Wiedz o tym, że Twój podjazd jest narażony nie tylko na działanie czynników atmosferycznych, ale także różne zanieczyszczenia. Ślady po udanym grillowaniu, plamy z oleju silnikowego to tylko niektóre z zabrudzeń wpływających negatywnie na kostkę brukową. Jeśli jesteś właścicielem posesji z patiem, podjazdem lub placykiem wokół domu, koniecznie postaw na impregnację kostki brukowej. 

Jak przygotować kostkę brukową na impregnację?

Zanim poddasz swój bruk zabiegom impregnacji, zwróć uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim sprawdź datę produkcji kostki brukowej. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zaimpregnować możesz bruk, który osiągnął maksymalną wytrzymałość. Zwykle dzieje się to po miesiącu od opuszczenia przez niego fabryki. 

Impregnacja zabrudzonej kostki brukowej nie ma sensu, ponieważ tylko zatka kanaliki kapilarne w bruku. A to z kolei utrwali pojawiające się na niej wykwity. Zjawisko pojawiania się białego nalotu jest naturalne i ustępuje po 2 latach od daty produkcji. 

Impregnuj, kiedy na dworze panują sprzyjające warunki pogodowe - świeży impregnat nie lubi zbytniego nasłonecznienia i opadów deszczu.  

Czyszczenie kostki brukowej

To podstawa, aby przystąpić do impregnacji. Kostkę brukową wyczyścisz myjką ciśnieniową lub za pomocą węża ogrodowego. Woda powinna dokładnie wypłukać każdy fragment powierzchni. Kiedy zyskasz pewność, że Twój bruk jest czysty, pozostaw go do wyschnięcia. 

Kolejny etap to usunięcie kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń. Przyłóż się do tego zadania. W przeciwnym razie impregnat utrwali na nawierzchni każdą niechcianą drobinkę. 

Twoja kostka brukowa jest już czysta. Teraz możesz nałożyć impregnat. Przyda Ci się wałek z długim włosiem lub opryskiwacz ciśnieniowy.

Preparaty do impregnacji kostki brukowej - barwiące i bezbarwne

Na rynku jest spory wybór preparatów do impregnacji kostki brukowej. Popularne są zarówno środki barwiące, jak i bezbarwne. Te pierwsze dają przede wszystkim efekt „mokrej kostki”. Poprawia on estetykę nawierzchni sprawiając, że staje się błyszcząca i jak sama nazwa wskazuje - wygląda na zmoczoną. Na tak zabezpieczonym betonie trudniej osadza się brud i inne zanieczyszczenia. 

Jeśli Twoja kostka brukowa jest nowa lub w dobrym stanie, możesz zdecydować się na impregnat bezbarwny. On także chroni beton przed kurzem, brudem i osadami, jednak nie ingeruje znacząco w jego wygląd. 

Niezależnie od tego, jaki typ impregnatu wybierzesz, ochroni on kostkę brukową. My polecamy preparat dający efekt „mokrej kostki”, ponieważ dzięki niemu osiąga się niesamowite efekty wizualne. Pamiętaj, że zadbana posesja to nie tylko odświeżone ściany budynku i wypielęgnowany ogród. To również czysty i odpowiednio zabezpieczony podjazd.