PPK - czy fundusze na nich zgromadzone można przeznaczyć na zakup mieszkania?

Zakup mieszkania to ogromna inwestycja. Niestety często trudno ją sfinansować. Niektóre osoby mają problem nawet z odłożeniem pieniędzy na wkład własny. Co jednak ciekawe, z pomocą mogą przyjść Pracownicze Plany Kapitałowe.
Pracownicze Plany Kapitałowe: na czym polegają?
Co do zasady środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych mają stanowić dodatkowe zabezpieczenie na czas emerytury. PPK to program dobrowolny, a środki, które do niego trafiają, są wpłacane nie tylko przez samego pracownika, ale także jego pracodawcę i państwo.
Ustawodawca zaprojektował PPK w taki sposób, by środki zgromadzone w ramach funduszu najkorzystniej było wypłacić dopiero po ukończeniu przez uczestnika funduszu 60. roku życia. To właśnie wtedy można wypłacić środki bez żadnych potrąceń. Wbrew pozorom jednak o czym nie każdy wie środki zgromadzone w ramach PPK można wypłacić w każdej chwili. A pod pewnymi warunkami przeznaczyć je także na zakup mieszkania.
Uczestnicy PPK mogą wypłacić środki z funduszu na pokrycie wkładu własnego na mieszkanie, budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego. Tym samym nie ma znaczenia, czy uczestnik przymierza się do kupna mieszkania w Orłowie, czy też może chce dobudować piętro w domu jednorodzinnym pod Warszawą.
Są jednak dwa dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione. Po pierwsze taka wypłata może być wyłącznie jednorazowa. Tym samym przy zakupie np. drugiego mieszkania (zakładając, że uczestnik wypłacił środki na wkład własny do pierwszego) ponowne skorzystanie z pieniędzy odłożonych w ramach PPK będzie niemożliwe. Po drugie uczestnik może wypłacić środki na ten cel tylko do momentu ukończenia 45. roku życia. Co ważne, możliwe jest wypłacenie do 100 proc. wartości środków zgromadzonych w PPK.
Umowa o wypłatę środków na cele mieszkaniowe
Wypłata środków uczestnika PPK następuje na podstawie umowy zawieranej między uczestnikiem a instytucją finansową obsługującą PPK pracownika. W umowie uczestnik musi wskazać, jaka dokładnie inwestycja będzie finansowana środkami z kredytu hipotecznego (do którego potrzebował wkładu własnego ze środków z PPK).
Warto mieć jednak świadomość, że uczestnik PPK, który zdecyduje się na wypłatę środków na wkład własny, będzie musiał je później zwrócić. Tym samym jest to po prostu specyficzny rodzaj pożyczki chociaż niezwykle korzystny dla uczestnika. Wcześniejsza wypłata środków z PPK na cele mieszkaniowe nie jest ani oprocentowana, ani opodatkowana. To z kolei oznacza, że jeżeli pracownik wyjął z PPK 15 tys. zł, to zwraca dokładnie 15 tys. zł.
Zwrot środków z PPK powinien rozpocząć się nie później niż po 5 latach od ich wypłaty. Uczestnik może zakończyć spłacanie najpóźniej po 15 latach od pobrania pieniędzy z funduszu.
Pożyczka” z PPK, a dokładniej wypłata środków na cele mieszkaniowe, a następnie ich zwrot może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają już pewne środki odłożone na wkład własny, ale wciąż brakuje im konkretnej sumy. Pieniądze z PPK mogą uzupełnić brakującą kwotę.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski