Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Oszuści wykorzystują wszystkie możliwe sytuacje aby wyłudzić dane do kont bankowych, dlatego apelujemy o wzmożoną czujność podczas rozpoczynającego się od dzisiaj Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Apel kierujemy głównie do seniorów, których ufność mogą wykorzystać oszuści. Warto te ostrzeżenia przekazać naszym bliskim aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. rozpoczął się 1 kwietnia br. Niestety, jest to także okazja, podczas której nieuczciwe osoby mogą próbować nas oszukać. Dlatego apelujemy do mieszkańców o wzmożoną czujność podczas spisu.

Jak nie dać się oszukać fałszywemu rachmistrzowi?

Do odwołania zawieszono spis bezpośredni, więc tutaj sprawa wydaje się oczywista. Kiedy odwiedzi nas ktoś, kto podaje się za rachmistrza spisowego i będzie chciał od nas wyciągnąć informacje dot. gospodarstwa domowego – mamy do czynienia z oszustem. Wtedy zalecamy od razu powiadomić jednostkę policji.

Gorzej sprawa wygląda przy próbie wyłudzenia naszych danych przez oszusta podszywającego się pod rachmistrza telefonicznego. Jednak są odpowiednie instrumenty, aby zweryfikować tożsamość rachmistrza.

  • Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie: Sprawdź tożsamość rachmistrza
  • Poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:

  • Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach.
  • Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
  • Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.
  • Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
  • W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Biorąc udział w spisie kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem naszych danych. Pamiętajmy, że podczas spisu nikt nie powinien żądać od nas podania danych do kont oraz kart bankowych czy kredytowych.  Pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich udostępniać! Za przeprowadzenie spisu nie jest pobierana żadna opłata. Jeśli więc, osoba podająca się za rachmistrza spisowego, poprosi nas dokonanie opłaty – możemy być pewni, że to działanie oszusta, który chce wyłudzić pieniądze.

Apelujemy do Państwa o ostrożność i rozsądek. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń próby oszustwa, prosimy o powiadomienie Policji.

  • Zdjęcie poglądowe, przedstawiające plakat z rodziną. Na górze widnieje napis: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
    Rodzinka