Ślub na plaży? Czy w Polsce można organizować ceremonię poza urzędem?

Ślub w plenerze często pojawia się w wielu amerykańskich filmach, co sprawiło, że wiele par zaczęło marzyć właśnie o takiej ceremonii. Nic dziwnego w końcu organizacja wesela i ślubu na plaży zapewnia magiczną i bardzo romantyczną oprawę. Jednak czy w Polsce można zawrzeć małżeństwo poza urzędem? Przedstawiamy najważniejsze informacje oraz miejsca, które są idealnym rozwiązaniem dla Pary Młodej: https://www.weselezklasa.pl/sale-weselne,1/gdynia/

Ślub cywilny poza urzędem

Organizacja wesela i ślubu cywilnego na plaży nie stanowi większego problemu, ale wiąże się z wyższymi kosztami niż w przypadku ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wyższa cena związana jest z koniecznością dojazdu urzędnika oraz z jego strojem i niezbędnymi akcesoriami. Opłata za ślub w plenerze nie może wynosić więcej niż 50% średniego krajowego wynagrodzenia, ale w większości urzędów jest ona niezmienna i jest to koszt 1000 zł. Formalności nie zmieniają się i są takie same niezależnie od miejsca udzielenia ślubu.

Ślub kościelny w plenerze – czy to możliwe?

Ślub kościelny wymaga miejsca uświęconego, a więc kościoła lub kapliczki, jednak możliwe jest zorganizowanie ceremonii zaślubin również w innym miejscu. Wymaga to złożenia prośby do właściwego biskupa i uargumentowanie jej naprawdę dobrym powodem. Biskup ma 12 miesięcy na odpowiedź, która może być negatywna. Dlatego jeśli Parze Młodej zależy na ślubie kościelnym lub konkordatowym w plenerze, to lepiej rozważyć miejsce, w którym znajduje się kapliczka. To oczywiście sprawia, że zorganizowanie kościelnej ceremonii na plaży raczej nie będzie możliwe.

Organizacja ślubu na plaży

Formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego to nie wszystkie koszty i obowiązki Pary Młodej. W przypadku ślubu na plaży trzeba pamiętać o odpowiedniej oprawie oraz miejscu dla gości, a więc należy wypożyczyć odpowiednią ilość krzeseł. Warto również zadbać o odpowiedni dywan, po którym Para Młoda przejdzie do urzędnika i na którym wypowie słowa przysięgi. Połączenie butów na obcasie, czy nawet pantofelków z piaskiem może sprawić, że Panna Młoda będzie się potykać i zapadać.

W Polsce pogoda bywa bardzo kapryśna i w każdym miesiącu może się zdarzyć nieprzewidziany deszcz. Dlatego warto zawczasu zadbać o odpowiednią ochronę – eleganckie parasole w kolorze przewodnim ślubu dla Pary Młodej i gości sprawdzą się doskonale. Można również zamówić parasole z nadrukiem np. imionami młodych małżonków lub datą i miejscem ślubu, a wtedy staną się wspaniałą pamiątką.

Wystrój i catering

Ślub na plaży prezentuje się wyjątkowo romantycznie, a wzniosłość chwili warto podkreślić odpowiednimi dekoracjami. Pergola ślubna w połączeniu z kwiatami oraz zmysłowo powiewającym tiulem stworzy idealną przestrzeń do zaślubin. Warto również zadbać o kompozycje roślinne, przy czym na ślubie i weselu w plenerze lepiej zrezygnować ze sztucznych ozdób. Najlepiej prezentują się ozdoby naturalne nawiązujące do otoczenia. Można więc wykorzystać klimatyczne pochodnie, czy romantyczne muszle.

Wybierając catering na wesele w plenerze, należy zadbać, aby były to potrawy, które dobrze znoszą różne warunki atmosferyczne. Latem lepiej zrezygnować z szybko psujących się produktów, które nie wytrzymają wysokich temperatur. Oczywiście wybór potraw uzależniony jest od zaplecza socjalnego, jeśli będą one na bieżąco donoszone z pobliskiej kuchni, to można pozwolić sobie na większą swobodę.

Poza powyższymi kwestiami organizacja ślubu w plenerze nie różni się od tego w sali weselnej, a więc trzeba zadbać o oprawę muzyczną, fotografa, nocleg gości i ich dojazd.