Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Zapraszamy na spotkanie on-line z twórcami: Dorotą Karaś, Markiem Sterlingowem wokół książki Walentynowicz. Anna szuka raju 11 sierpnia o godz. 18.00. Transmisja dostępna na FB Biblioteki Gdynia: www.facebook.com/BibliotekaGdynia.

„Walentynowicz. Anna szuka raju” to najnowsza, poprawiona biografia Anny Walentynowicz, ikony Solidarności, która nie podołała własnej legendzie.

Tak o książce pisze wydawca:
Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. „Przodująca spawaczka”, „Bohaterka Sierpnia ’80”, „Symbol Solidarności”.
Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.
Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety.
Rok 1980, rodzi się „Solidarność”. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.
Życie prywatne Anny skrywa wiele tajemnic. Nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.

Dorota Karaś – polonistka po Uniwersytecie Gdańskim, od 1997 roku reporterka „Gazety Wyborczej” w Trójmieście. Autorka m.in. książki „Cybulski. Podwójne salto”.
Marek Sterlingow – reportażysta, związany z „Gazetą Wyborczą” i Radiem Gdańsk.

Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska – doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu.

Spotkanie finansowane w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego „Cykl edukacyjnych spektakli oraz spotkań autorskich dla mieszkańców Obłuża”.