Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Kwarantanna przy SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-CoV-2, zwany również jako COVID-19, stanowi obecnie ważny temat w mediach. Na dzień 2 marca 2020 odnotowano już prawie 90 tysięcy przypadków, a liczba ta z dnia na dzień rośnie. Już terwaz wiadomo, że w Polsce niebawem dostępne będą komercyjne testy na koronawirusa. Wiele miejsca poświęca się więc na profilaktykę.

Nazwa SARS-CoV-2 została zaproponowana przez Światową Organizację Zdrowia z uwagi na to, że dolegliwości związane z działalnością tego typu koronawirusa bardzo przypominają choroby za które odpowiedzialny był inny typ wirusa, który zarażał na przełomie 2002 oraz 2003 roku.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może trwać od dwóch do 14 dni. Najczęściej jednak pierwsze symptomy zarażenia pojawiają się w ciągu maksymalnie kilku dni od zakażenia. W bardzo rzadkich sytuacjach infekcja może przebiegać bez objawów. Jednakże w większości przypadków wirus wyrządza szkody w organizmie podobne do działania wirusa grypy. Można więc zaobserwować gorączkę, suchy kaszel, bóle mięśni, kichanie i duszności. Jeśli objawy są bardzo dotkliwe należy takiego pacjenta hospitalizować i utrzymywać w izolacji szpitalnej. W większości przypadków wystarczy jednak izolacja w domu pacjenta i tak jak w przypadku grypy lub przeziębienia można jedynie czekać aż organizm zwalczy wirusa, pomagając przy tym stosowaniem odpowiednich środków medycznych można zupełnie się wyleczyć.

Izolacja osoby zarażonej w domu

Jak podają najnowsze koronawirus wiadomości z kraju, gdy mowa o izolacji w domu, należy bezwzględnie przestrzegać zasad związanych z tym, że taki pacjent nie powinien opuszczać mieszkania. W przypadku osób samotnych zalecane jest wyznaczenie kogoś kto będzie dbał o dostawę leków i zakupów do domu. Jeśli w mieszkaniu przebywają inni domownicy to powinni oni być szczególnie wyczuleni na to, aby dbać o higienę w postaci częstego mycia rąk i dezynfekcję pomieszczeń.

Należy też dodać, że w przypadku decyzji inspektora sanitarnego o kwarantannie chorego, przysługuje mu wypłata wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jeśli kwarantanna będzie dotyczyć dziecka to taki rodzic może również wystąpić o zasiłek opiekuńczy.