Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Po czym rozpoznać dobre odżywki do włosów?

Z pewnością, nie jednej kobiecie przydarzyła się sytuacja, że zakupiona odżywka do włosów kompletnie nie spełniania jej oczekiwań. Warto wiedzieć, że niektóre produkty odżywcze oraz regenerujące, mogą nie współpracować z naszymi włosami w taki sposób, jaki powinny. Jeżeli chcemy kompleksowo podejść do tego problemu, należy dokładnie przyjrzeć się podziałowi składników aktywnych, które najczęściej obecne są w odżywkach do włosów.

Główne składniki, jakie powinna zawierać dobra odżywa do włosów, to przede wszystkim proteiny, emolienty i humektanty. Niekiedy wybieramy bez namysłu tanie odżywki, maski do włosów i inne kosmetyki do włosów, bez żadnej wiedzy na temat ich faktycznego działania. Tak naprawdę wystarczy nieco dowiedzieć się o ich składzie, aby nauczyć się rozpoznawać, które odżywki do włosów są godne naszej uwagi.

Na czym polega i czym jest odpowiednia pielęgnacja włosów?

Odpowiedni dobór sposobu pielęgnacji włosów to rzecz bardzo ważna. Bez względnie, nie poleca się kupowania odżywek na „chybił trafił”. Przyda się zatem wiedza o tym, czym są wspomniane proteiny, emolienty oraz humektanty. Warto także dobrze ocenić stan naszych włosów. Czy są suche, czy też brakuje im objętości. Kiedy uda się nam to ustalić, z pewnością uda się też nam wybrać najlepszą odżywkę do włosów, z jednym ze składników aktywnych w roli głównej.

Proteiny

Proteiny hydrolizowane, doskonale radzą sobie z wypełnianiem ubytków w naszych włosach. Niosą one pewne ryzyko, ponieważ bardzo łatwo je przedawkować. Kiedy do tego dojdzie, włosy mogą stać się suche, sztywne i dość niemiłe w dotyku. Wówczas będą wyglądać na zniszczone i to o wiele bardziej niż ich faktyczny stan. Proteiny, które nakłada się na suche włosy, mogą przesuszyć je jeszcze mocniej.

W takim wypadku, warto zrezygnować z tej odżywki, a postawić na humektanty i emolienty. Proteinowe odżywki, powinno się stosować raczej sporadycznie, głównie kiedy włosy sprawiają wrażenie pozbawionych objętości i przeciążonych. Wówczas dobrze, aby wybierane przez nas profesjonalne odżywki do włosów, zawierały też kreatynę, kolagen, a także mleczne i sojowe proteiny.

Humektanty

Humektanty są silnie higroskopijnymi substancjami, które dobrze rozpuszczają się w wodzie. Doskonale zatrzymują wodę z otoczenia, co pozwala być im naturalną rezerwą wody w skórze. W kosmetykach, jako humektanty najczęściej jawi się gliceryna, ekstrakt z aloesu oraz kwas hialuronowy wraz z jego solami.

Humektanty nawilżają nasze włosy i zatrzymują w nich wodę, zabezpiecza to przed ich usztywnieniem. Jeżeli zależy nam na nawilżeniu oraz sprawieniu by włosy były zdrowsze, takie odzywki będą odpowiednie. Warto je nakładać bez względu na stan oraz potrzeby naszych fryzur, ponieważ ich właściwości są silnie nawilżające.

Emolienty

Emoliantami nazywa się różnego rodzaju oleje i silikony. Na włosach tworzą one warstwę, która ma je zabezpieczać przed uszkodzeniami i utratą wody. Doskonale wygładzają włosy, czyniąc je błyszczącymi i miękkimi. W kosmetykach, emolientami są głównie – olejek arganowy, oliwa z oliwek, lub też syntetyczne sterole i lipidy.

W niektórych przypadkach, warto postawić też na naturalne odżywki do włosów. Jako, że ich skład jest bardzo prosty, także mogą w dobry sposób oddziaływać na nasze fryzury oraz skórę głowy. Ostatnimi czasy, panuje bardzo popularna moda na produkty ekologiczne, stąd też naturalne kosmetyki do włosów są ogólnodostępne i bardzo często wybierane przez wiele osób.