Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Podczas odbywającego się w Warszawie podsumowania akcji „Ciśnienie na życie” Gdynia otrzymała nagrodę „Samorząd od serca”. Statuetkę osobiście odebrał dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk. Wyróżnienie na tej samej gali otrzymało także Centrum Aktywności Seniora. Okazją do wspólnej celebracji będzie festyn „Gdyńskie Poruszenie: Samorząd od serca”, który w sobotę 30 czerwca odbędzie się w Parku Rady Europy. Wstęp wolny.

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego są jednymi z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób. Kampania „Ciśnienie na życie” ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych oraz uświadomienie, jakie ryzyko niesie za sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia.

Nagroda „Samorząd od serca” przyznawana była po raz trzeci. Kapituła wyróżniła jednostki terytorialne, które w szczególny sposób zachęcają mieszkańców do regularnych badań oraz realizują rozmaite programy edukacyjno-zdrowotne. Jedną ze statuetek w kształcie serca otrzymała Gdynia. Konkursowe jury postanowiło nagrodzić miasto z morza i marzeń za m. in. niebanalne metody promocji profilaktyki zdrowotnej.

Jest nam niezmiernie miło, że otrzymaliśmy tak prestiżową i ważną nagrodę, a nasze działania zostały zauważone na arenie krajowej – mówi dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk. I dodaje: – Choroby układu krążenia to wielkie zagrożenie dla zdrowia, czego gdynianie są świadomi. Od lat namawiamy ich do regularnego monitorowania swojego stanu zdrowia, ale także aktywności fizycznej.

 

Jednym ze sztandarowych projektów miejskich w tym zakresie jest Gdyńskie Poruszenie. W darmowych zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską udział wziąć mogą wszyscy, bez względu na wiek oraz kondycję fizyczną. Spotkania cieszą się wielkim zainteresowaniem. W bogatej ofercie nie brakuje warsztatów skierowanych do konkretnych grup: seniorów, rodziców czy najmłodszych mieszkańców miasta.

Organizatorzy kampanii docenili również inne akcje odbywające się w Gdyni. Szczególne wrażenie wywarł na nich wrześniowy festyn organizowany z okazji Światowego Dnia Serca.

Mieszkańcy w każdym wieku mogli wybierać z pełnego wachlarza możliwości: od maratonu zumby przez zajęcia edukacyjne po bezpłatne badania – wylicza organizator kampanii „Ciśnienie na życie” Paulina Pol. – To wzorcowy przykład tego, jak powinno się zwiększać świadomość Polaków o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego trybu życia oraz namawiać ich do zmiany starych nawyków. Takie działania nie mogły przejść obok nas obojętnie – dodaje.

Oficjalna gala odbyła się w Warszawie, na 38. piętrze jednego z budynków wchodzących w skład kompleksu biurowego Warsaw Spire. Wzięli w nim udział ambasadorzy kampanii „Ciśnienie na życie”, której piąta edycja poświęcona jest edukacji w obszarze właściwego identyfikowania objawów zawału serca oraz postępowania w sytuacji jego rozpoznania.

Wyróżnienie za swoje działania oraz trud włożony w codzienne obowiązki otrzymało również gdyńskie Centrum Aktywności Seniora.

– Nasi podopieczni są bardzo kreatywni, dbają nie tylko o formę, ale także o swoje życie. Akcja „Ciśnienie na życie” pozwala im dłużej cieszyć się aktywnością oraz dobrym zdrowiem. Wyróżnienie traktujemy jako olbrzymią nagrodę za wykonaną przez nas pracę, ale także zachętę do jeszcze bardziej wytężonych działań – mówi Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.

Okazją do wspólnej celebracji obu zaszczytnych tytułów będzie festyn „Gdyńskie Poruszenie: Samorząd od serca”, który w sobotę 30 czerwca odbędzie się w Parku Rady Europy.

Od godziny 10 do 15 na odwiedzających czekać będzie masa atrakcji. Instruktorzy Gdyńskiego Poruszenia wprowadzą uczestników w świat zumby i jogi, a specjalnie dla naszych seniorów odbędą się zajęcia fitness oraz pilatesu. Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych mieszkańców miasta – deklaruje Marek Łucyk.

Podczas wydarzenia Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej przeprowadzi darmowe badania profilaktyczne, a na odwiedzających czekać będą darmowe napoje: kawa, herbata czy lemoniada oraz gadżet-niespodzianka. Wstęp bezpłatny. 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.