W świecie kolarskim nie opadły jeszcze emocje po mistrzostwach świata Gran Fondo rozgrywanych w Nowym Jorku, a już jesteśmy gotowi na pierwszą edycję GFNY Polska. W najbliższą niedzielę, 27 maja, na Skwerze Kościuszki zameldują się miłośnicy dwóch kółek z całego świata, którzy wystartują w wyścigach na dystansie 80 lub 134 kilometrów. Tuż po starcie wyścigów głównych, w ramach GFNY Kids, wystartują dzieci i młodzież. Początek imprezy o godzinie 8:00.

– Na nadchodzącą niedzielę czekamy już od listopada 2017 roku, kiedy to ogłosiliśmy polską edycję tego wyścigu. Cieszę się, że Polska dołączyła do największego cyklu imprez kolarskich na świecie. O międzynarodowym aspekcie GFNY Gdynia nie przesądza wyłącznie popularność serii na świecie. Ze Skweru Kościuszki na trasę po Kaszubach wyruszą kolarze z ponad 20 krajów świata!  – mówi Michał Drelich, dyrektor zawodów.  

Wśród uczestników GFNY Gdynia są kolarze z tak odległych zakątków świata jak  Republika Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Chile, a nawet Korei Południowej i Nowej Zelandii. Najstarszy zarejestrowany uczestnik ma 74 lata!

Ambasadorem zawodów jest Zenon Jaskuła, były kolarz zawodowy, trzeci zawodnik Tour de France i wicemistrz olimpijski w Seulu. Z mistrzem będzie można stanąć ramie w ramię, bo będzie on ścigał się na dystansie Gran Fondo, liczącej 134 kilometry pętli po Kaszubach.

Wyjątkowi uczestnicy

Poza nim na trasie spotkać też będzie można dwie wyjątkowe pary, które pokazują, że kolarstwo  może być dostępne dla wszystkich. Ze Skweru Kościuszki na wyścig wyruszy dobrze znane w Polsce małżeństwo Suwartów. Marcin i Monika przejadą trasę wspólnie na tandemie. Marcin, jako osoba niewidoma potrzebuje przewodnika, w czym świetnie odnajduje się jego żona Monika. Wspólnie ukończyli w sierpniu 2017 roku zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia.

Drugą inspirującą parą będzie Stephan Couture z córką Chloe. Ta niesamowita para znana jest w kolarskim świecie. Ojciec pomimo porażenia mózgowego córki postanowił włączyć ją do swojego sportowego świata i w ten sposób wspólnie startują w wyścigach kolarskich i triathlonowych. Chloe trasę gdyńskiego wyścigu pokona w przyczepce zamocowanej do roweru ojca.

Na wszystkich uczestników czekają dwie wytyczone po Kaszubach trasy o długości 80km i 134 km.

To jednak nie wszystkie atrakcje przygotowane na niedzielny poranek. Tuż po starcie głównych wyścigów, na Skwerze Kościuszki w ramach GFNY Kids wystartują dzieci i młodzież. Zależnie od wieku do pokonania będą miały od 800 do 3200 metrów.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę działać będzie expo, czyli targi rowerowe, na których będzie można zapoznać się z ofertą partnerów wyścigu. Będzie też okazja do napicia się kawy dla, skorzystania z serwisu rowerowego i pokibicowania uczestnikom wyścigu. Dla najmłodszych rozstawione zostanie także miasteczko ruchu drogowego.

Start pierwszej polskiej edycji GFNY Gdynia odbędzie się 27 maja o godzinie 8:00 ze Skweru Kościuszki. Zapisy online przez platformę SlotMarket.pl trwają do środy, 23 maja do północy. Więcej informacji na stronie internetowej www.gfnygdynia.pl oraz na www.facebook.com/GFNYGdynia

O serii GFNY

GFNY to globalna seria wyścigów kolarskich dla amatorów, w których zawodnicy startują indywidualnie i rywalizują nie tylko z pozostałymi kolarzami, ale też z czasem i samym sobą.

Centralnym punktem serii są zawody w Nowym Jorku, podczas których zawodnicy rywalizują na 100-milowej trasie, prowadzącej z NYC do Bear Mountain. Zawody te pełnią rolę mistrzostw świata GFNY. Równocześnie, odbywa się krótszy wyścig na dystansie 50 mil, w którym jednak nie nagradza się zwycięzców, a wyniki podawane są w kolejności alfabetycznej.

Imprezy z serii GFNY World, rozgrywane na całym świecie, oferują podobny format zawodów. Dodatkowo, ich uczestnicy mają szansę zakwalifikować się do startu z pierwszej strefy podczas imprezy mistrzowskiej w Nowym Jorku.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.