Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Kopenhaga, Cardiff, teraz Walencja, a za dwa lata Gdynia. Mistrzostwa świata w półmaratonie, bez względu na lokalizację, przyciągają tysiące biegaczy ze wszystkich kontynentów. Nie inaczej było w Hiszpanii. Tuż po przekroczeniu linii mety, przedstawiciele barwnego i naładowanego endorfinami tłumu zapowiadali, że w 2020 roku nie zabraknie ich na Skwerze Kościuszki.

W Walencji wystartowało ponad 12 tysięcy zawodników. Złote medale zdobyli Geoffrey Kamworor oraz Netsanet Gudeta Kebede. Kamworor, z czasem 1:00.02, triumfował po raz trzeci z rzędu. Kenijczyk był najlepszy również w Kopenhadze (2014) i Cardiff (2016). Z kolei Etiopka pokonała 21,0975 km w 1:06.11 i dzięki temu odebrała nie tylko krążek z najcenniejszego kruszcu, ale i czek na 50 tysięcy dolarów za pobicie rekordu świata.

Przy okazji mistrzostw świata w Walencji władze Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zorganizowały program obserwacyjny dla organizatorów kolejnych imprez mistrzowskich. Na zaproszenie IAAF do Hiszpanii udali się również przedstawiciele Gdyni.
Skorzystaliśmy z bezcennego doświadczenia, które organizatorzy światowego czempionatu czy zawodów odbywających się w ramach igrzysk olimpijskich zdobywają od lat. To absolutnie najwyższy poziom, a my do takiego równamy. Pozyskaną wiedzę już wkrótce wykorzystamy w naszym mieście  – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Organizacja mistrzostw świata w półmaratonie to szereg korzyści: od znakomitej promocji po konkretne zyski dla lokalnych przedsiębiorców. W Cardiff wystartowało 15 tysięcy zawodników, a przekaz telewizyjny śledziło ponad sześć milionów widzów na całym świecie – wylicza Matt Newman, dyrektor Welsh Athletics. Stolica Walii gościła najlepszych biegaczy świata przed dwoma laty, a Newman dzielił się swoim doświadczeniem w Walencji.

Gdynia będzie gospodarzem mistrzostw świata w półmaratonie w marcu 2020 roku.
Już tegoroczna edycja Onico Gdynia Półmaratonu udowodniła, że jesteśmy gotowi na podjęcie wielkiego wyzwania. Malownicza trasa, fantastyczni kibice i wyjątkowa atmosfera sprawią, że nasze miasto na długo zapadnie w pamięci tysięcy biegaczy – zapewnia prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Mistrzostwa świata w półmaratonie organizowane są od 1992 roku. W zawodach startuje absolutna światowa czołówka biegaczy, a tę samą trasę co profesjonaliści pokonują również amatorzy. W Gdyni wystartować może nawet 20 tysięcy zawodników.
Za dwa lata koniecznie musicie być z nami. Nie zawiedźcie! – zachęcał w Walencji Sebastian Coe, prezydent IAAF.

Półmaraton w Gdyni organizowany jest od trzech lat. Bieg bardzo szybko zyskał prestiż, co potwierdza m.in. certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, który przyznawany jest imprezom o wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym. ONICO Gdynia Półmaraton może pochwalić się również pięcioma gwiazdkami Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej.

Galeria projektu


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.