Krzysztof Jankowski nowym pełnomocnikiem w Gdyni zadba o kombatantów i pamięć

Gdynia z nowym pełnomocnikiem, który zadba o kombatantów i osoby represjonowane. Krzysztof Jankowski, znany działacz i nauczyciel historii, rozpoczyna misję łączenia pokoleń i wsparcia dla bohaterów naszej przeszłości.
- Gdynia angażuje Krzysztofa Jankowskiego do opieki nad kombatantami i osobami represjonowanymi
- Krzysztof Jankowski rozpoczyna działania na rzecz pamięci i wsparcia kombatantów w Gdyni
- Historia i pasja Krzysztofa Jankowskiego budują mosty między pokoleniami gdynian
Gdynia angażuje Krzysztofa Jankowskiego do opieki nad kombatantami i osobami represjonowanymi
W czwartek, 7 sierpnia, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek powołała Krzysztofa Jankowskiego na stanowisko społecznego pełnomocnika ds. kombatantów i osób represjonowanych. To ważna funkcja, która ma zapewnić lepszą komunikację między miastem a tymi, którzy walczyli o niepodległość Polski oraz doświadczyli represji.
Krzysztof Jankowski jest prezesem gdyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni. Jego doświadczenie i zaangażowanie w działalność kombatancką sprawiają, że to właśnie on będzie teraz reprezentował interesy zasłużonych mieszkańców miasta.
„Zadaniem pana Krzysztofa Jankowskiego będzie przede wszystkim łączność prezydenta i urzędu z tymi osobami. Chodzi o to, żeby dbać o ich dobrostan, ale też żeby pamiętać i w przypadku świąt, urodzin, wszelkich okoliczności zadbać o to, aby te osoby znalazły swoje miejsce w przestrzeni miejskiej, żeby znalazły swoje miejsce, należne im, w obchodach tych świąt, żeby po prostu miasto o tych osobach pamiętało i żeby w razie problemów te osoby miały swojego pełnomocnika, do którego będą mogły się zwrócić z problemami. Pełnomocnik to funkcja przekrojowa, ponad wszelkimi wydziałami będącymi w strukturze Urzędu Miasta Gdyni. Stąd ma on prawo i obowiązek, od dzisiaj, w sprawie tych osób interweniować w odpowiednich komórkach” – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Krzysztof Jankowski rozpoczyna działania na rzecz pamięci i wsparcia kombatantów w Gdyni
Nowy pełnomocnik podkreśla wagę swojej roli oraz planuje konkretne kroki na najbliższe miesiące. Jednym z pierwszych wyzwań będzie aktualizacja bazy danych kombatantów oraz współpraca z organizacjami działającymi na ich rzecz.
„Przede wszystkim jestem zaszczycony i czuję wielką odpowiedzialność. Postaram się temu wszystkiemu sprostać. Pierwszym moim działaniem będzie uzupełnienie i uaktualnienie swoistej bazy danych, jeżeli chodzi o kombatantów. Chciałbym spotkać się ze wszystkimi organizacjami kombatanckimi i razem z nimi wypracować działalność na najbliższe lata. Kolejnym zadaniem będzie to, aby zadbać o szeroko rozumiany dobrostan wszystkich kombatantów. Ostatnia taka sfera, ale chyba jedna z najważniejszych, to cała sfera edukacyjna, żeby opracować i wdrożyć, żeby wciągnąć szkoły nauczycieli, dyrektorów w szeroko rozumianą współpracę międzypokoleniową z kombatantami” – podkreśla Krzysztof Jankowski.
Do jego obowiązków należy także organizacja miejskich obchodów upamiętniających walkę o niepodległość oraz ofiary wojny i okresu powojennego. Będzie analizował sytuację życiową kombatantów i podejmował inicjatywy wspierające ich potrzeby.
Pełnomocnik współpracuje z wojewodą oraz różnymi stowarzyszeniami kombatanckimi na Pomorzu. Koordynuje również działania Urzędu Miasta Gdyni oraz miejskich jednostek organizacyjnych zgodnie z ustawą dotyczącą kombatantów i osób represjonowanych.
Historia i pasja Krzysztofa Jankowskiego budują mosty między pokoleniami gdynian
Krzysztof Jankowski to nauczyciel historii z 23-letnim stażem jako dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni. Od lat aktywnie działa na rzecz środowisk kombatanckich zarówno lokalnie jak i regionalnie.
Jest prezesem gdyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Upamiętnienia Polskiego Sybiru. Pod jego kierownictwem uczniowie szkoły opiekują się sztandarem Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych.
Wspólnie z bratem realizuje projekt „Lekcja z bohaterem”, który polega na spotkaniach uczniów ze świadkami polskiej historii – bohaterami walk o wolność. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez kuratora oświaty w Gdańsku oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dzięki takim działaniom pamięć o trudnych losach Polaków jest pielęgnowana nie tylko w dokumentach czy uroczystościach, ale także poprzez bezpośredni kontakt młodego pokolenia z żywą historią.
Na podstawie: UM Gdynia
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Arka Gdynia zaczęła sezon od zwycięstwa w Betclic 1. lidze – Odra Opole – Arka Gdynia 0:1](/images/mecz/thumbnails/odra-opole-arka-gdynia-24072026-01.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Arka Gdynia zaczęła sezon od zwycięstwa w Betclic 1. lidze – Odra Opole – Arka Gdynia 0:1

Ponad 155 ton odpadów z plaż. Prosty nawyk ma ograniczyć bałagan

Patrycja Zarychta zdobyła Grand Prix w Gdyni. Jury wybrało ją spośród finalistek

Gdynia na rowerowym podium. Mieszkańcy przejechali 127 tysięcy kilometrów

Rekordowy kontenerowiec wszedł do Portu Gdynia. MSC Venice ma 399 metrów

Stara Karta Mieszkańca traci ważność. Nadchodzi zmiana z systemem FALA

Przyjechał z Poronina nad morze. W Gdyni stracił prawo jazdy

Zwycięzcy quizu zajrzeli za bramy Portu Gdynia. Tak wyglądała wycieczka

Mały Kack odsłania swoją przeszłość w Urodzinowych Grach Miejskich

Szkoły w Gdyni zmieniają kurs. Więcej wsparcia i nowych zawodów

Teatr Muzyczny rusza do dzielnic. Sześć koncertów na jubileusz Gdyni

Pomorskie firmy walczą o Gryfa Gospodarczego. Jest osiem kategorii

Nowi policjanci złożyli ślubowanie. Wśród wyróżnionych funkcjonariusze z Gdyni

Tajwańskie firmy technologiczne przyjechały do Gdyni po nowe kontakty
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni - kontakt, poradnie, terapia
- Dalmor S.A. Gdynia - kontakt, siedziba, informacje dla akcjonariuszy
- Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni - zajęcia, rekrutacja i kontakt
- Placówka Straży Granicznej w Gdyni - kontakt, godziny przyjmu, zasięg terytorialny
- Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni - kontakt, oddziały, poradnie i rejestracja
- Centrum Aktywności Seniora w Gdyni - kontakt, zapisy, zajęcia i cennik
