Wtorki z modernizmem w Gdyni szansą na światowe dziedzictwo UNESCO

2 min czytania
Wtorki z modernizmem w Gdyni szansą na światowe dziedzictwo UNESCO

Gdynia staje się coraz bliższa światowej sławy dzięki wyjątkowemu modernistycznemu dziedzictwu. Czy wkrótce nasze miasto dołączy do prestiżowego grona miejsc wpisanych na listę UNESCO? O tym oraz o fascynujących tajnikach gdyńskiej architektury można było dowiedzieć się podczas inauguracyjnego spotkania nowego cyklu organizowanego przez Muzeum Miasta Gdyni.

  • Gdyńskie Muzeum Miasta otwiera drzwi do świata modernizmu
  • Wiceprezydentka i konserwator zabytków o znaczeniu modernizmu dla Gdyni
  • Zapowiedź kolejnych spotkań poświęconych gdyńskiemu modernizmowi

Gdyńskie Muzeum Miasta otwiera drzwi do świata modernizmu

We wtorek, 13 maja, w sercu Gdyni odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło pasjonatów architektury i historii miasta. W Muzeum Miasta Gdyni zainaugurowano cykl spotkań pod nazwą Wtorki z modernizmem”. To inicjatywa mająca na celu przybliżenie mieszkańcom fenomenu modernizmu, który odcisnął swoje piętno na gdyńskim krajobrazie miejskim.

Spotkanie było nie tylko okazją do poznania estetyki i idei modernizmu, ale także szansą na zapoznanie się z trwającym procesem ubiegania się o wpis wczesnomodernistycznego śródmieścia Gdyni na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzja w tej sprawie zapadnie już w lipcu podczas sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Paryżu.

Wiceprezydentka i konserwator zabytków o znaczeniu modernizmu dla Gdyni

Spotkanie poprowadziła wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska wraz z miejskim konserwatorem zabytków, dr Robertem Hirsch. To oni przybliżyli uczestnikom zawiłości procesu nominacyjnego oraz wyjaśnili, jak ważne jest zachowanie i promowanie unikalnej architektury miasta.

Zaprosiliśmy uczestniczki i uczestników do zapoznania się z procesem ubiegania się o wpis wczesnomodernistycznego śródmieścia Gdyni na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tłumaczyliśmy, jak wyglądał wieloletni proces przygotowań i weryfikacji wniosku. Chcemy jak najlepiej przybliżyć mieszkańcom ten temat mówi wiceprezydentka Gdyni.

Dr Robert Hirsch zaprezentował kontekst historyczny i architektoniczny modernizmu w Gdyni oraz szczegółowo omówił dokumentację zgłoszeniową. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć oryginalne materiały i zadawać pytania dotyczące procedur związanych z wpisem na listę UNESCO oraz korzyści płynących z takiego wyróżnienia dla miasta.

Zapowiedź kolejnych spotkań poświęconych gdyńskiemu modernizmowi

Cykl Wtorki z modernizmem” to inicjatywa Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni, która ma trwać przez cały maj. Kolejne odsłony zaplanowano na 20 i 27 maja o godzinie 17:00 , również w przestrzeniach Muzeum Miasta Gdyni. To doskonała okazja dla wszystkich zainteresowanych, by poszerzyć swoją wiedzę o unikatowym dziedzictwie architektonicznym naszego miasta.

Zachęcamy do udziału wszystkich mieszkańców, którzy chcą lepiej poznać historię swojego miasta i wspólnie śledzić losy gdyńskiego modernizmu na arenie międzynarodowej.

Opierając się na: Urząd Miasta Gdynia

Autor: krystian