Holistyczne podejście do zdrowia. Co się za tym kryje?

Być może termin holistyczny zwrócił już Twoją uwagę, lecz jeżeli chcesz dowiedzieć się dokładnie, o co chodzi w tym podejściu – zapraszamy do lektury. Podpowiadamy, jak podejść do tematu zdrowia holistycznie, co to tak naprawdę oznacza i dlaczego jest to podejście słuszne.

Czym jest holistyczne podejście do zdrowia?

Holizm to podejście oznaczające patrzenie na człowieka i jego organizm jako na całość. Holistycznie, czyli całościowo – ogólnie, bez wyróżniania pojedynczych aspektów do skupiania się, traktowanie wszystkich układów w organizmie jako naczyń połączonych.

W kwestii zdrowia podejście oznacza dbanie o dobrostan na wszystkich płaszczyznach, z uwzględnieniem i przyczyn, i objawów chorobowych.

Zdrowie psychiczne jest bowiem ściśle połączone ze zdrowiem fizycznym – i odwrotnie. Trudno oczekiwać, że uda się uleczyć jeden aspekt przy pominięciu drugiego i to właśnie holistyczne ujęcie, które współcześnie jest szalenie popularne.

Często stosuje się także suplementację i naturalne metody wspomagania zdrowia psychicznego – jeżeli interesuje Cię medyczna marihuana Gdynia i inne miasta oferują konsultacje z lekarzem, który może podpowiedzieć Ci, czy to dobry kierunek.

Kluczowe filary zdrowia w podejściu holistycznym

Istnieją cztery kluczowe filary holistycznego dbania o zdrowie – ciało, umysł, emocje i środowisko.

Dbałość o pierwszy dotyczy zdrowego odżywiania się, aktywności fizycznej i higienicznego snu oraz dawania sobie czasu na regenerację. Dbanie o umysł to zaś skuteczne zarządzanie stresem, rozwój osobisty, praca na emocjach, rozumienie siebie i ewentualna psychoterapia, jeżeli potrzebujesz głębszego wglądu.

Dbałość o emocje to higiena informacyjna, pielęgnowanie relacji z bliskimi, krytyczne myślenie i racjonalne podejście do stanów psychicznych. W filarze środowiska przestrzega się zaś wszystkiego, czym się otaczasz – zarówno pod kątem dobierania właściwych osób, jak i organizacji przestrzeni, wyboru miejsca pracy czy miejsca do życia pod kątem jego aspektów środowiskowych (np. czystości powietrza).

Żaden z tych filarów nie wisi w próżni – są one ze sobą ściśle połączone i nie można oczekiwać dobrostanu, opierając się na dbałości o część filarów z zaniedbaniem pozostałych.

Holistyczne zdrowie w praktyce – jak zacząć?

Holistyczną filozofię w codzienność wprowadzać należy stopniowo, zaczynając od skupienia się na aspektach, które odczuwasz jako najmniej zaopiekowane. Pamiętaj jednak o złotej zasadzie, że żaden filar nie będzie działał dobrze, kiedy inne kuleją.

Warto wprowadzać małe nawyki – kilkunastominutowy spacer połączony z dbaniem o relacje rodzinne i wieczornym prowadzeniem dziennika wdzięczności. Stopniowo rozszerzaj pracę nad każdym filarem, pamiętając jednocześnie o tym, by nie pomijać pozostałych. Dobrze jest stworzyć sobie rozpiskę i trzymać się planu, szczególnie na początku, gdy może być to dla Ciebie trudne.

Jeżeli doświadczasz silnych problemów, zawsze skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci obrać właściwą drogę!