Gdynianie zabezpieczają PESEL przed kradzieżą danych osobowych

W obliczu rosnącej liczby prób wyłudzeń kredytów na cudze dane, coraz więcej mieszkańców decyduje się na zabezpieczenie swojego numeru PESEL. Od początku roku, ponad 2 tysiące mieszkańców skorzystało z tej możliwości, chroniąc swoje dane osobowe przed potencjalnym nadużyciem.

  1. Usługa „Zastrzeż PESEL” dostępna w mObywatel 2.0.
  2. Możliwość zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia PESEL.
  3. Banki muszą sprawdzać zastrzeżenie PESEL od 1 czerwca.
  4. 2 057 mieszkańców skorzystało z usługi od 1 stycznia.

Ministerstwo Cyfryzacji, reagując na wzrost przestępczości związanej z kradzieżą danych osobowych, wprowadziło do aplikacji mObywatel 2.0 usługę „Zastrzeż PESEL”. Dzięki niej użytkownicy mogą zastrzec swój numer PESEL, cofnąć takie żądanie oraz sprawdzić, kto i z jakiego powodu sprawdzał ich dane.

Od 1 stycznia bieżącego roku, już 2 057 mieszkańców skorzystało z opcji zastrzeżenia swojego numeru PESEL, co świadczy o rosnącej świadomości i dbałości o bezpieczeństwo danych osobowych. Zastrzeżenie PESEL chroni przed niechcianymi zobowiązaniami finansowymi, takimi jak kredyty czy zakupy na raty.

Po zastrzeżeniu numeru PESEL, nadal można korzystać z większości usług, takich jak wizyty u lekarza, realizacja recept, zakup biletów lotniczych czy załatwianie spraw w urzędzie. W sytuacji, gdy zastrzeżenie trzeba cofnąć, np. w celu zaciągnięcia kredytu, można to zrobić w aplikacji mObywatel 2.0, a następnie ponownie zabezpieczyć numer PESEL już po 30 minutach.

Wprowadzenie tej usługi jest szczególnie istotne, ponieważ od 1 czerwca banki i inne instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzać, czy numer PESEL jest zastrzeżony przed udzieleniem kredytu. W przypadku zastrzeżonego numeru, instytucje te nie mogą dochodzić roszczeń z tytułu udzielonego zobowiązania, co dodatkowo motywuje do korzystania z usługi „Zastrzeż PESEL”.

Dodatkową funkcjonalnością usługi jest możliwość sprawdzenia historii zastrzeżeń oraz informacji o tym, kto i kiedy sprawdzał nasz numer PESEL. Umożliwia to monitorowanie potencjalnych prób nieuprawnionego wykorzystania danych i szybkie reagowanie na ewentualne zagrożenia.

Mieszkańcy mogą również osobiście zastrzec swój numer PESEL w urzędzie miasta, zgłaszając się do odpowiedniego pokoju. Warto skorzystać z tej możliwości, aby skutecznie zabezpieczyć swoje unikalne dane osobowe.


Opierając się na: Urząd Miasta w Gdyni