PKO Gdynia Półmaraton 2024: Sukces i emocje na trasie
PKO Gdynia Półmaraton 2024 przyciągnął prawie 5 tysięcy uczestników, którzy zmierzyli się na trasie w wyjątkowych, wieczornych warunkach. Zwycięzcami zostali Aleksandra Jakubiec oraz Krzysztof Gosiewski, którzy zdominowali swoje kategorie.
  1. Krzysztof Gosiewski wygrał z czasem 1:06:39.
  2. Aleksandra Jakubiec ustanowiła swój rekord życiowy, kończąc z wynikiem 1:23:46.
  3. PKO Gdynia 5K wygrał Szymon Gumkowski i Yuliia Veremchuk.
  4. Organizatorzy liczą na większą frekwencję w przyszłych edycjach.

W miniony weekend odbył się PKO Gdynia Półmaraton 2024, podczas którego niemal 5 tysięcy miłośników biegania stawiło się na starcie. Krzysztof Gosiewski triumfował wśród mężczyzn, kończąc bieg z czasem 1:06:39. Po objęciu prowadzenia tuż po starcie, nie oglądał się za siebie i samotnie pokonał całą trasę.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Aleksandra Jakubiec, która finiszowała z czasem 1:23:46, ustanawiając swój nowy rekord życiowy. "Jestem bardzo zadowolona. Biegło się fantastycznie, pogoda sprzyjała. Pasuje mi też taki profil trasy, gdzie jest trochę pod górę, trochę z górki" – podsumowała triumfatorka biegu.

Na drugim miejscu wśród mężczyzn uplasował się Grzegorz Kujawski, tracąc do Gosiewskiego nieco ponad 2 minuty. Podium zamknął Justinas Cekanauskas z Litwy. Wśród kobiet, zaledwie 14 sekund za Jakubiec, na metę wbiegła Natalia Krupińska, a trzecie miejsce zajęła Marta Kalinowska-Biegała.

Równolegle odbył się bieg na dystansie 5 km – PKO Gdynia 5K, w którym najszybsi okazali się Szymon Gumkowski oraz Yuliia Veremchuk z Ukrainy.

Po raz pierwszy w historii półmaraton odbył się wieczorem, ze startem o godz. 20:30. Dzięki temu większość uczestników finiszowała już po zmroku, co dodało wyjątkowego klimatu całemu wydarzeniu. Trasa była ozdobiona pokazami ognia, szantami oraz występami gdyńskich cheerleaderek. Na mecie zawodników witały entuzjastyczne okrzyki spikera, kolorowe światła i energetyczna muzyka.

Dyrektor zawodów, Michał Drelich, już przed startem wyraził swoje zadowolenie z powrotu imprezy do kalendarza biegowego: "To dla nas dobry start po przerwie, ale ambicje są jeszcze większe. Chciałbym, by za dwa lata, na 100-lecie Gdyni w półmaratonie pobiegło ponad 10 tysięcy osób".

PKO Bank Polski, jako sponsor tytularny, w ramach programu "PKO Biegajmy Razem" wspólnie z uczestnikami wsparł leczenie 15-letniego Eryka cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe. Chłopiec, przed startem, życzył powodzenia wszystkim biegaczom, a następnie jako wolontariusz wręczał medale na mecie.

Kolejna edycja PKO Gdynia Półmaratonu zaplanowana jest na weekend 25-27 kwietnia 2025 roku. Organizatorem wydarzenia jest agencja Sport Evolution.