Sobotnia noc w muzeum: Gdynia zaprasza na wyjątkowe wydarzenie
Europejska Noc Muzeów przyniosła mnóstwo atrakcji dla mieszkańców. W Gdyni mogliśmy skorzystać z wyjątkowych wydarzeń przygotowanych przez różne placówki muzealne, które otworzyły swoje drzwi do późnych godzin nocnych.
  1. Warsztaty tworzenia kostiumów i DJ-skie sety w Muzeum Miasta Gdyni.
  2. Oniryczne projekcje i instalacje w Muzeum Emigracji.
  3. Wystawy militarne i grochówka w Muzeum Marynarki Wojennej.
  4. Kolekcja kart do gry w Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”.

W sobotę, 18 maja, gdyńskie placówki kulturalne były otwarte do późnych godzin nocnych, oferując mieszkańcom niepowtarzalne atrakcje z okazji Europejskiej Nocy Muzeów. Nasz fotoreporter odwiedził kilka z tych miejsc, by przekazać, co działo się tej wyjątkowej nocy.

Kreatywna noc w Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni przyciągnęło rodziny z dziećmi warsztatami tworzenia kostiumów. Była również okazja do wspólnego tworzenia koszulek z Jakubem Szczęsnym oraz uczestnictwa w DJ-skich setach na schodach przed muzeum. Dla bardziej wytrwałych przygotowano spacer historyczny zakończony ogniskiem.

Nocne marzenia w Muzeum Emigracji

W Muzeum Emigracji na ulicy Polskiej 1 noc wypełniły sennie wizualizacje i oniryczne dźwięki. Mury muzeum ożyły marzeniami sennymi przekształconymi w fascynujące projekcje i instalacje multimedialne. Każdy odwiedzający mógł zobaczyć, jak wyglądają jego sny: niebiańskie krajobrazy, surrealne budowle i scenerie prosto z marzeń.

Z wojskowym sznytem

Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało dla zwiedzających wystawy i ekspozycję broni wewnątrz pojazdu. Można było zobaczyć zdwojoną armatę 130 mm oraz stanowiska dowódczo-dalmierzowe z ORP „Wicher II”, a także wejść na pokład ORP „Błyskawicy”. Grupy rekonstrukcji historycznej przybliżyły wydarzenia z przeszłości, a harcerze z Hufca ZHP Sopot im. MW prowadzili naukę udzielania pierwszej pomocy. Dla zgłodniałych czekał talerz wojskowej grochówki.

Ulica Brydżowa

Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” przygotowało wystawę jednej z największych i najróżnorodniejszych kolekcji kart do gry i rekwizytów karcianych w Europie. Kolekcja, wcześniej prezentowana we fragmentach na wystawach czasowych w Muzeum Plakatu i Zamku Królewskim w Warszawie, teraz znalazła swoje stałe miejsce w Gdyni. To gratka nie tylko dla fanów gier karcianych, ale także miłośników sztuki plastycznej. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano „Pokój Piotrusia”.

Europejska Noc Muzeów w Gdyni pokazała, jak bogata i różnorodna jest oferta kulturalna naszego miasta. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i spędzić niezapomnianą noc w muzealnych murach.


Według informacji z: Urząd Miasta w Gdyni