Finałowa piątka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej wybrana
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza ogłosił finalistów 17. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Spośród 163 zgłoszonych sztuk wybrano pięć, które zakwalifikowały się do finału. Laureata poznamy 28 września podczas uroczystej gali.
  1. Wybrano pięć finałowych sztuk spośród 163 zgłoszonych.
  2. Finał konkursu odbędzie się 28 września.
  3. Laureat otrzyma statuetkę i 50 tys. złotych.
  4. Otwarte czytania sztuk finałowych odbędą się 26-28 września.

Kapituła konkursu, w skład której weszli dr hab. Piotr Dobrowolski, prof. Beata Guczalska, dr Ewa Hevelke (przewodnicząca) oraz prof. Jacek Kopciński, dokonała wyboru pięciu najlepszych sztuk. Wśród finalistów znalazły się: „Błękitne oczy pełne miłości” Tomasza Mana, „Pierwsze razy” Marii Wojtyszko, „Tęsknię za domem” Radosława Maciąga, „Trylogia na Smutne Czasy” Małgorzaty Maciejewskiej oraz „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” Piotra Rowickiego.

W dniach 26-28 września odbędą się otwarte czytania i pokazy warsztatowe nominowanych sztuk, nad którymi artystyczną opiekę sprawować będzie Piotr Kruszczyński. Wszystkie wydarzenia będą dostępne dla publiczności, co stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami polskiej dramaturgii.

Konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został zainicjowany przez prezydenta miasta w 2007 roku jako uzupełnienie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Od tego czasu stał się ważnym przeglądem najnowszych tekstów teatralnych, dając szansę wielu młodym dramatopisarzom na zaistnienie na scenie teatralnej.

Laureatami poprzednich edycji byli m.in. Anka Herbut za "Rothko" (2023), Malina Prześluga za "Jeszcze tu jesteś" (2022) i Jolanta Janiczak za "I tak nikt mi nie uwierzy" (2021). Konkurs nie tylko promuje nowe talenty, ale również stara się odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące współczesnego dramatu polskiego i jego miejsca w dzisiejszym teatrze.

Podczas finałowej gali 28 września, oprócz statuetki, zwycięzca otrzyma również nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych. To prestiżowe wyróżnienie przyciąga uwagę zarówno twórców, jak i miłośników teatru, którzy z niecierpliwością czekają na ogłoszenie laureata.


Na podstawie: Urząd Miasta w Gdyni