KONFERENCJA

W dniach 13-14 listopada 2023 roku w Konsulacie Kultury w Gdyni odbędzie się konferencja ekspercka „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” organizowana przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Tytuł wydarzenia nie jest przypadkowy. IK jest przekonany, że inwestycja w infrastrukturę biblioteczną to dopiero początek drogi ku lepszemu, pozyskane dofinansowanie to jedynie środek do osiągnięcia celu. Konferencja ma inspirować, podpowiadać, dawać wskazówki: zachęcać do otwarcia się na zmianę, weryfikację pomysłów, na nowe potrzeby i oczekiwania odbiorców.

Wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do przedstawicieli bibliotek publicznych: zwłaszcza do wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek”, ale także do beneficjentów realizujących swoje zadania oraz bibliotekarek i bibliotekarzy zainteresowanych programem, którzy planują inwestycje w bibliotekach w przyszłości. Jednym z ważnych tematów wydarzenia będzie współpraca pomiędzy bibliotekąbeneficjentem a innymi instytucjami.

Tematyka konferencji będzie dotyczyła zagadnień powiązanych z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli szansę wysłuchać prezentacji, dyskusji i wystąpień stanowiących zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji od specjalistów, samorządowców, przedstawicieli beneficjentów i bibliotekarzy, którzy mają za sobą doświadczenia związane z inwestycjami w infrastrukturę nie tylko w ramach NPRCz 2.0.

Drugiego dnia uczestnicy – podzieleni na grupy – odwiedzą inspirujące biblioteki w regionie. Część będzie miała okazję poznać bliżej nowoczesne, znakomicie zaprojektowane gdyńskie filie, a część pozna inwestycje realizowane w ramach poszczególnych edycji „Infrastruktury bibliotek”, odwiedzając Redę, Rumię i Bolszewo w gminie Wejherowo.

Konferencja jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związane z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.