Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni przeprowadzili działania „Bezpieczny rowerzysta”. Głównym celem działań było zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów oraz przypomnienie, że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Wczoraj mundurowi z gdyńskiej drogówki zorganizowali i przeprowadzili działania „Bezpieczny rowerzysta”. Działania te ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z rowerów. Bezpieczeństwo rowerzystów jest niezwykle istotnym elementem pracy policjantów z gdyńskiej drogówki. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że rowerzysta, w konfrontacji z samochodem ma małe szanse wyjścia ze zdarzenia bez obrażeń. Dlatego, każdy kierowca powinien pamiętać, że osoba korzystająca z roweru jest „tym słabszym” na drodze.

W trakcie wczorajszych działań mundurowi przeprowadzili kontrolę 187 pojazdów i 70 rowerzystów. Policjanci odnotowali 86 wykroczeń, z czego 11 popełnili cykliści, a także wystawili 65 mandatów karnych, w tym 59 za przekroczenie dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze zatrzymali 1 osobę poszukiwaną do odbycia 20 dni aresztu oraz podjęli interwencję w stosunku do nietrzeźwego rowerzysty, który został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.

Policjanci przypominają, że bezpieczeństwo na drogach zależy w głównej mierze od zachowań uczestników ruchu. Zarówno kierowcy pojazdami mechanicznymi, rowerzyści jak i piesi, nie stosując się do obowiązujących przepisów narażają na niebezpieczeństwo siebie oraz innych użytkowników dróg. Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo na drogach, pamiętajmy o używaniu elementów odblaskowych i właściwym oświetleniu rowerów.