Chcesz zapewnić sobie prywatność i jednocześnie ozdobić posesję? Dobrym pomysłem jest płot z wikliny. Dzięki niemu oddzielisz także poszczególne strefy w ogrodzie. Wiklina to materiał ekologiczny i swojski. Na fali powrotu do natury, obserwujemy coraz większe zainteresowanie produktami wykonanymi z tego surowca.

Jeśli chcesz zaaranżować modną przydomową przestrzeń, zainteresuj się płotami z wikliny.

Płoty z wikliny — ozdobią Twój ogród i wyznaczą granice posesji

Wiklina — naturalny surowiec o bogatej tradycji

Czy wiesz, że wiklina to młode pędy kilku gatunków wierzb? Poddaje się je obróbce zwanej korowaniem (pozbawianie kory). Tak przygotowana wiklina jest trwała i wytrzymała. Polskie plecionkarstwo ma bogatą tradycję. Praktykowano je już setki lat temu. W okresie średniowiecza chłopi, rybacy i różnego rodzaju rzemieślnicy wyplatali z wikliny przedmioty codziennego użytku, takie jak kosze czy osłony przeciwwiatrowe. Niektórzy wręcz utrzymywali się z takiego zajęcia.

W XIX wieku powstało wiele manufaktur i warsztatów plecionkarskich. To wtedy tworzono modne kosze na kwiaty, wino, ryby, a także na produkty spożywcze.

W XX wieku wiklina odeszła do lamusa, po to, aby powrócić w wielkim stylu. Znowu zaczęliśmy cenić wyroby wykonane z tego surowca. Nic jednak dziwnego — są piękne, ekologiczne i swojskie. Zwykle kojarzą się z ze stylem rustykalnym, choć tak naprawdę pasują do wielu aranżacji. Zarówno ogrodu, jak i domu.

Płoty z wikliny, czyli ozdoba przydomowej przestrzeni

Płoty z wikliny doskonale komponują się z naturalną przestrzenią. Ich brązowa barwa świetnie współgra z roślinnością — kwiatami i krzewami. Płoty z wikliny sprawdzą się w ogrodach rustykalnych, naturalnych, ale także minimalistycznych. Są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ponieważ są parafinowane, nie musisz martwić się o to, że szybko stracą swój pierwotny urok. Pamiętaj jednak, że z czasem wiklina zmienia swój koloryt, jest to jednak zjawisko całkowicie naturalne.

Płoty wiklinowe w ogrodzie i nie tylko

Płoty z wikliny mogą posłużyć jako zabudowa różnych miejsc w ogrodzie. Dzięki nim ogrodzisz działkę, chroniąc się tym samym przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. W swoim ogrodzie stworzysz kameralny zakątek — idealny, aby spędzać w nim czas z bliskimi i znajomymi.

Płoty z wikliny zabezpieczą także rabaty, osłaniając je przed podmuchami porywistego wiatru. Czym jednak jest ów płot z wikliny? To nic innego jak połączenie wikliny z drewnianą ramą.

Jeśli jesteś właścicielem psa lub kota, na pewno nie raz widziałeś, jak zwierzę próbowało zniszczyć grządki. Płot z wikliny stanowi ochronę przed ciekawskimi pupilami.

Zaletą płotów z wikliny jest to, że są one o wiele bardziej sztywne niż na przykład maty wiklinowe. Ta cecha sprawia, że ani wiatr, ani zwierzę nie są w stanie ich przewrócić.

Płoty wiklinowe mogą pełnić funkcję obudowy koszy na śmieci. Zasłonią one także mało estetyczne miejsca w ogrodzie, takie jak kompostowniki. Z płotów wiklinowych często wykonuje się obudowy worków do segregacji śmieci.

To jednak nie wszystkie zastosowania płotów z wikliny. Posłużą one również jako zabudowa odsłoniętego tarasu. Takie rozwiązanie sprawia, że wypoczynek na świeżym powietrzu jest jeszcze bardziej przyjemny — nie jesteś narażony na podmuchy wiatru i zaciekawione spojrzenia sąsiadów. Płotem z wikliny możesz także zasłonić wysokie schody (na przykład prowadzące do piwnicy). Zyskasz wtedy pewność, że biegające małe dzieci i zwierzęta będą bezpieczne.

Płot z wikliny zapewni Ci intymność — dzięki niemu Twoja przydomowa przestrzeń stanie się kameralna. Dodatkowo wiklina jest surowcem, który przetrwa lata, więc płot z wikliny to zdecydowanie dobra inwestycja.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://ogrodzeniawiklinowe.pl/kategoria-produktu/ploty-wiklinowe/