Budowa domu jednorodzinnego wiąże się zawsze ze sporym kosztem. W czasach, w których przystępujemy do jego budowy, zawsze staramy się wdrożyć najnowocześniejsze obecnie rozwiązania, pomagające sporo zaoszczędzić już na późniejszym etapie użytkowania.
Kluczowym czynnikiem, za którego zużycie odprowadza się spore sumy każdego miesiąca jest energia elektryczna i gaz. W kwestii prądu, jego oszczędzanie jest ważne nie tylko ze względu na koszty, lecz także na ochronę środowiska cierpiącego w dobie działania elektrowni węglowych. Zapotrzebowanie na energię w budynku może być uwarunkowane wieloma rzeczami. Warto się z nimi zapoznać, aby już na etapie budowy swojej konstrukcji wiedzieć, gdzie szukać przyszłościowych oszczędności.
Materiały umożliwiające akumulowanie energii
Sporo osób myśli, że mówiąc o oszczędzaniu energii w domu, dotyczy to tylko i wyłącznie prądu. Nic bardziej mylnego. Często zapomina się o jednym z ważniejszych jej typów, a mianowicie o energii cieplnej. Serwis informacyjny wojciechkielce.pl informuje, że zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku w okresie grzewczym pozwala rocznie zaoszczędzić naprawdę sporą sumę pieniędzy. W końcu energia cieplna powstaje na skutek grzałki zasilanej prądem lub piecyka, w którym woda podgrzewana jest przy użyciu gazu.
Podczas budowy domu powinniśmy więc zadbać o dobór takich materiałów na mury, które dobrze utrzymają ciepło wewnątrz pomieszczeń. Do takich materiałów zalicza się te, z których domy się na ogół buduje, a mianowicie beton, cegła czy pustak. Zła informacja jest jedynie dla zwolenników domów drewnianych. Tutaj trzeba zaznaczyć, że akumulacja ciepła jest na bardzo złym poziomie. Wszystkie mury, stropy i poddasza warto zabezpieczyć izolacjami termicznymi. Jednym z lepszych okazuje się być wełna mineralna.
Instalacje grzewcze oraz elektryczne
Zdecydowaną przyszłością w kwestii instalacji grzewczych i elektrycznych są panele fotowoltaiczne i solarne. Nie ma co ukrywać, że pomimo początkowego wkładu finansowego, inwestycja ta po kilku latach zacznie się zwracać, a w okresie wiosennym i letnim dobowa produkcja jest w stanie zasilić cały dom. Podobnie jest z instalacją solarną. Dobrze jest mieć ją w celu podgrzewania c.w.u. jednak nie nadaje się zbytnio do centralnego ogrzewania. Zwróćmy uwagę na to, że w okresie największej wydajności solarów, grzanie kaloryferów nie jest nam potrzebne, a ciepła woda w dalszym ciągu.
Wraz z serwisem wojciechkielce.pl doszliśmy do wniosku, że najlepszym systemem centralnego ogrzewania jest instalacja gazowa. W nowoczesnych domach systemy wentylacyjne są wyposażone w mechanizm zwany rekuperacją, który pozwala na regularną wymianę powietrza w pomieszczeniach, nie tracąc przy tym ciepła.
Kilka zasad pozwalających zaoszczędzić energię
Specjalne materiały i najnowocześniejsze instalacje nie będą odgrywały żadnej roli, kiedy nie będą iść w parze ze zdrowym rozsądkiem lokatorów. Podstawą w kwestii budowy domu jest znalezienie takiego projektu, który będzie dobrze lokował się na działce, a jednocześnie jego najczęściej użytkowane pomieszczenia znajdą się w strefie jak najbardziej nasłonecznionej.
Dodatkowo musimy pamiętać, aby po uprzednim nagrzaniu całego budynku nie otwierać okien i nie wietrzyć wszystkich pomieszczeń. Warto również całe oświetlenie w swoim domu zastąpić nowoczesnymi i energooszczędnymi żarówkami typu LED.