Jak bezpiecznie inwestować w ETF?

 Otwórz profesjonalny rachunek

Dla każdego świadomego inwestora bezpieczeństwo zgromadzonych aktywów jest sprawą najwyższej wagi. Okazuje się, że stosując się do kilku wskazówek możesz rozsądnie inwestować w fundusze indeksowane ETF. Zobacz, jakie to proste.

Jeżeli chcesz bezpiecznie inwestować, musisz nawiązać współpracę z godną zaufania platformą i otworzyć na niej rachunek inwestycyjny. Nie zgadzaj się na kompromis i nie powierzaj swoich aktywów żadnej firmie nieznanego pochodzenia. Wielu traderów przekonało się, że usługi jakie na tym polu świadczy Bank Saxo są na najwyższym poziomie.

Inwestuj w rozwiązania, które rozumiesz

Praktyka pokazuje, że najbardziej opłacalne są rozwiązania proste. Dlatego nie komplikuj zbytnio wybranej strategii, szczególnie jeśli jesteś dopiero początkujący. Właśnie tak postępował miliarder Warren Buffett - inwestował jedynie w przedsiębiorstwa, których działanie rozumiał i w produkty, które widział codziennie.

Unikaj decyzji podyktowanych emocjami

Dla inwestora wrogiem są emocje, których przecież nie da się wyłączyć. Jednak możesz nauczyć się, jak je opanować. Które odczucia są szczególnie niebezpieczne, gdy chodzi o inwestycje w ETF?

  1. Podążanie za tłumem, oparte na założeniu, że większość się nie myli to w gruncie rzeczy prosta droga do paniki na giełdzie
  2. Nadmierna pewność siebie
  3. Idealizowanie sytuacji rynkowej
  4. Lęk przed stratą, który według niektórych badań jest silniejszy niż radość z zysku, może skłonić do przedwczesnej sprzedaży
  5. Podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu, czyli tzw. mentalna krótkowzroczność

Liczne badania behawioralne pokazują, że kierowanie się emocjami powoduje zwiększenie strat. Jeżeli więc chcesz realizować zyski wynikające z dobrze dobranych funduszy indeksowych ETF, powinieneś nauczyć się, jak panować nad sobą.

Inwestycje z długim horyzontem

W przypadku kontraktów ETF, jednym z kluczy do sukcesu jest inwestowanie zorientowane na długofalowy zysk. Długi horyzont znacznie zmniejsza ryzyko, ponieważ gospodarki światowe z roku na rok sukcesywnie rosną na wartości. Unikaj zatem krótkowzrocznych spekulacji. Wielu doświadczonych traderów koncentruje się na wykorzystaniu tzw. procenta składanego - na zyski trzeba wtedy poczekać nieco dłużej, ale to stabilna metoda. Wykorzystuj praktyczne narzędzia do analizy technicznej, a jeżeli inwestujesz w aktywa pasywne, rób to cierpliwie.

Dzięki stosowaniu zaledwie kilku podstawowych zasad, jesteś w stanie bezpiecznie inwestować i budować zdywersyfikowany portfel ETF. Wybierz sprawdzonego partnera, otwórz prywatny rachunek i zacznij zarabiać, podejmując właściwe i przemyślane decyzje.