Gdańsk – przegląd cen domów

Choć pandemia COVID-19 dotknęła każdą branżę, na rynku nieruchomości nie przyniosła spektakularnych obniżek cen. Ile trzeba zapłacić za dom w Gdańsku? Sprawdziliśmy też, w których dzielnicach tego miasta działają firmy deweloperskie.

Dom w Gdańsku – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Gdański rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą wybierać nie tylko wśród nowoczesnych domów na nowych osiedlach, ale też wśród inwestycji prywatnych. W ostatnich latach firmy deweloperskie budują domy głównie w dzielnicach: Ujeścisko-Łostowice, Kokoszki, Siedlce, Jasień, Matarnia czy Piecki-Migowo. Z kolei domy na sprzedaż w Gdańsku na rynku wtórnym można znaleźć głównie w dzielnicach: Śródmieście, Wrzeszcz, Oliwa i Przymorze.

Na terenie Gdańska nie brakuje również zabytkowych kamienic – szczególnie wiele z nich znajduje się na terenie Śródmieścia i Wrzeszcza. Aby jednak kupić taką nieruchomość, potrzebne są znaczne zasoby finansowe – większość kamienic zajmuje prestiżowe lokalizacje, część z kolei to budynki o wartości historycznej, a to nie pozostaje bez wpływu na ceny ofertowe i transakcyjne.

Ile w 2020 r. trzeba było zapłacić za dom w Gdańsku?

Rynek nieruchomości jest specyficzny, gdyż wpływ na ceny domów czy mieszkań ma wiele czynników. Pandemia COVID-19 ani nie wpłynęła negatywnie na zainteresowanie ofertami, ani nie przyczyniła się do spadku cen domów jednorodzinnych. Potwierdza to raport przygotowany przez Bankier.pl. Ile zatem trzeba zapłacić za dom w Gdańsku?

Ze wspomnianego już raportu wynika, że w I kwartale 2020 r. osoby kupujące dom jednorodzinny w stolicy województwa pomorskiego płaciły średnio 5357 zł za mkw. Ceny poszybowały w górę zarówno w ostatnim kwartale ubiegłego roku, jak i w pierwszym kwartale 2021 r. – średnie ceny transakcyjne wynosiły wówczas odpowiednio 6419 i 6690 zł. Jeżeli przyjrzeć się skali wzrostów, to rok do roku średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych w Gdańsku wzrosły o 24,9 proc. To więcej niż w innych dużych miastach Polski – np. Warszawie, Poznaniu czy Łodzi.

Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć domy jednorodzinne w Gdańsku, które są oferowane w cenach zarówno niższych, jak i wyższych niż średnia rynkowa. To głównie luksusowe nieruchomości, które często są położone tuż nad morzem.

Czy ceny domów jednorodzinnych w Gdańsku będą spadać?

Według specjalistów w najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się spadku cen. Segment domów wyróżnia się na rynku nieruchomości mieszkaniowych – domy są nabywane przez osoby o konkretnych preferencjach i z reguły osiągające wyższe dochody.

Duże zainteresowanie nieruchomościami to także wynik niskiego oprocentowania lokat bankowych. Osoby chcące pomnożyć posiadane środki mają ograniczone możliwości – inwestowanie w dobrze znane instrumenty nie pozwala osiągnąć zadowalających wyników. To z kolei powoduje, że zakup np. domu nad morzem, który będzie sezonowo wynajmowany turystom, uchodzi dziś za jeden z korzystniejszych sposobów zarabiania.

Warto też pamiętać, że – mimo rosnących średnich cen transakcyjnych – cena za mkw. domu jednorodzinnego wciąż jest niższa niż np. cena mieszkania. Także koszt utrzymania domu – w przeliczeniu na metr – jest korzystniejszy.