Dzisiaj odbyła się uroczysta inauguracja wystawy plenerowej poświęconej nieznanej i niepublikowanej dotąd historii Policji Podziemnej „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa - Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach”. Ekspozycja zlokalizowana jest na Placu Kaszubskim i będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających do końca lipca.
Wystawa ma wymiar symboliczny – odwołuje się do wydarzeń, o których mało się słyszy i mówi – stąd jej niezwykłość. „Zakładając, że w okresie II Wojny Światowej, w odniesieniu do jakiejkolwiek (…) organizacji bezpieczeństwa stosowne byłoby używanie określenia „Polskie” to na to miano, z pewnością zasługiwał Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB)” – można przeczytać na jednej z plansz odnośnie powstania i działania PKB w konspiracji.
Wśród prezentowanych materiałów są min. dokumenty ukazujące meldunki śledcze Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa w czasie okupacji niemieckiej, dokumenty używane w okresie konspiracji, materiały dokumentujące udział PKB w Powstaniu Warszawskim, a także wybrane historie funkcjonariuszy PKB.
Nadmienić należy, że jeden z gdyńskich przedwojennych policjantów Jan Balicki był Komendantem Korpusu Bezpieczeństwa na Okręg Lwów.
W uroczystościach udział wzięli Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński, Dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji nadkom. Krzysztof Musiałek, Komendant Miejski Policji w Gdyni insp. Sławomir Pachura, przedstawiciele Urzędu Miasta Gdynia, w tym Wiceprezydent Miasta Marek Łucyk, Rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, dr Tomasz Białas oraz przedstawiciele służb mundurowych na co dzień współpracujących z Policją.
Wystawa jest plenerowa, zlokalizowana na Placu Kaszubskim i dostępna od dzisiaj do 31 lipca.