MUZYKA

Zapraszamy na serię wakacyjnych koncertów na patio Konsulatu Kultury. W lipcu i sierpniu zagrają dla Was:

YEEDNOO – 10 lipca, godz. 18:00

YEEDNOO – grupa zadebiutowała płytą w roku 2006. Album wydany przez Sony BMG zwrócił uwagę oryginalnością tekstów i kompozycji autorstwa założyciela i wokalisty zespołu – Bogusława Chraboty. Krakowskie korzenie lidera zespołu i jego fascynacja artystami Piwnicy pod Baranami, unoszący się duch Grechuty i Demarczyk, jakże charakterystyczna „liryka” Piotra Skrzyneckiego na trwałe ukształtowały twórcę, odcisnęły ślad, czego doskonałym dowodem są utwory pierwszego krążka.

Chrabota, na co dzień oddany publicystyce, redaktor stacji telewizyjnych i najważniejszych w kraju dzienników takich jak Rzeczpospolita, świetnie czujący frazę literacką, równie świetnie czuje frazę muzyczną. Nie tylko każda litera i każda nuta została napisana ręką chłopaka z Nowej Huty. Ta ręka również gra! I to jak gra gitarowe riffy! Kolejne zaskoczenie to …fascynacja twórcy „ciężkim” brzmieniem rockowych zespołów, którą to miłość także słychać na debiutanckim albumie. YEEDNOO zaskakuje zestawieniami brzmień, kolażem, estetyk a jednocześnie już wypracowało sobie charakterystyczny , bardzo oryginalny i nie podrobienia styl.

Bogusław Chrabota – śpiew, gitara
Piotr Iwicki – instrumenty klawiszowe
Wojciech Tumidalski – gitara
Paweł Żebrowski – gitara
Przemysław Kuczyński – perkusja
Kamil Szewczyk – bas

Wydarzenie towarzyszy Biesiadzie Literackiej, której bohaterem będzie Bogusław Chrabota.

Czytaj więcej

.

Olko.m.trio. – 24 lipca, godz. 18:00

Olko.m.trio. to debiutujący trójmiejski zespół o nieszablonowej stylistyce. Możemy w nim usłyszeć inspiracje harmonią jazzową, rozbudowane części improwizowane, jak również zamiłowanie do mocniejszych wyrazów przekazu, muzyki filmowej i klasycznej. Liderką i kompozytorką utworów formacji jest pianistka Aleksandra Mularczyk (olko.m).

Muzyka olko.m.trio. jest hołdem dla niezależności i ponętności życia. Jego chwil udręczonych jak i tych dotkliwie pięknych. Cichych krzyków duszy, które na zewnątrz nie wybrzmiewają wyniośle. Muzyczna materializacja soczystych kolorów i intensywności zmysłów. Płyta „True” ukazała się 30 maja 2021.

Aleksandra Mularczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa spec. instrumentalistyka jazzowa – fortepian, Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa spec. Instrumentalistyka jazzowa – fortepian Umiejętności doskonaliła pod okiem wybitnych pianistów trójmiejskiej i bydgoskiej sceny jazzowej m.in. Sławka Jaskułke, Ignacego Wiśniewskiego, Włodzimierza Nahornego, Krzysztofa Herdzina oraz podczas warsztatów (m.in. z Wojtkiem Pilichowskim, Pawłem Tomaszewskim, Bartoszem Hadała). Uczestniczka wielu konkursów i przeglądów m.in. w XXI Ogólnopolski Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu z Rafał Jackiewicz Quartet. Współpracuje z muzykami z trójmiejskiej sceny muzycznej o zróżnicowanej stylistyce.

Konrad Żołnierek – Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie w klasie klarnetu, a także Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu (kierunek – Jazz i Muzyka Estradowa, specjalność – gitara basowa). W 2010 roku odbył półroczne stypendium w ramach programu „Erasmus” w Royal Conservatoire de Musique de Bruxelles w Belgii na wydziale jazzu i muzyki fusion w klasie gitary basowej Michaela Hatzigeorgiou. Od 2016 roku asystent na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego a od 2020 wykładowca na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jako gitarzysta basowy oraz kontrabasista współpracował wieloma istotnymi muzykami oraz formacjami tworzącymi w różnych stylach muzycznych (m.in. Tomasz Chyła Quintet, Emil Miszk & The Sonic Syndicate, Adam Wendt Acoustic Set, Jerzy Małek, Leszek Możdżer, Tomasz Sowiński, Tomasz Grzegorski, Wojciech Staroniewicz, Jarosław Bester, Sławek Jaskułke, Adam Pierończyk, Orkiestra Daniela Nosewicza, Orkiestra Szymona Sutora, Big Band AM Gdańsk, zespół DrunkLamb, Confusion Project, Jazz.u i inne).

Adam Golicki – Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Uniwersytetu Zielonogórskiego w klasie perkusji Marcina Jahra oraz absolwent kierunku Jazz na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dr Dariusza Kaliszuka. Obecnie pracuje głównie, jako muzyk sesyjny i współpracuje z różnymi zespołami muzycznymi o różnej stylistyce. Zdobywca 1 miejsca na Ogólnopolskim konkursie perkusyjnym we Wrocławiu (2003); z zespołem Paul Band zdobywca 1 miejsca oraz nagrody dla najlepszego instrumentalisty na Ogólnopolskim festiwalu zespołów jazzowych i bluesowych w Gdyni (2005). W kwietniu 2017r. miał okazję wystąpić z Indonezyjskim pianistą i jego projektem Dwiki Dharmawan & His Polish Friends na jednym z największych festiwali jazzowych na świecie Java Jazz Festiwal w Indonezji. Współpracuje z takimi muzykami, jak: Maciej Sikała, Cezary Paciorek, Maciej Grzywacz, Piotr Lemańczyk, Przemek Dyakowski, Dominik Bukowski, Kuba Stankiewicz, Inga Lewandowska, Grzegorz Nagórski, Zdzisław Babiarski , Jan Konop Big Band, BIG Band Uniwersytetu Zielonogórskiego.

The Q – 7 sierpnia, godz. 18:00

The Q to konstelacja utworzona wokół jednego z liderów trójmiejskiej sceny – Macieja Łyszkiewicza. Zespół powstał w lutym 2018 roku, a od 2020 roku pracuje nad całkowicie autorskim, premierowym materiałem.

Maciej Łyszkiewicz zebrał gdyńskich muzyków, nie związanych wcześniej z jego projektami No Limits, Łyczacza, czy Leszcze. W The Q na basie gra Maciej Warda (ex-Farba oraz Big Jack Band Jacka Siciarka), a na perkusji Sławek Dumański (John Leysner Group).

Gościnnie współpracują z zespołem czołowi polscy muzycy jazzowi i rockowi m.in. Krzysztof Puma Piasecki i Darek Herbasz.

Osobną wartością The Q są wokalistki zapraszane do współpracy, wśród których na płycie znalazły się zdolne wokalistki zaczynające swoją karierę oraz Urszula Dudziak – wokalny dynamit i jedna z najwspanialszych muzycznych osobowości w Polsce.

Na koncercie w gdyńskim Konsulacie Kultury 7.08. zagrają dla Państwa z gościnnym udziałem Julity Zielińskiej. Młodej, niezwykle utalentowanej wokalistki, ale również autorki tekstów m.in. dla Grażyny Łobaszewskiej.

Muzyka The Q to spojrzenie w kierunku tego co najlepsze w muzyce rozrywkowej ubiegłych dekadach (Bruce Hornsby, Steely Dan, The Crusaders itp), ale przez pryzmat czasów obecnych (Jamiroquai, Daft Punk, Robert Glasper, Tom Misch itp.). Okazuje się, że takie połączenie jazzu, soulu i popu ujmuje słuchaczy – grono fanów zespołu cały czas rośnie, a zespół pracuje nad debiutancką płytą.

W Konsulacie Kultury zespół The Q wystąpi w składzie:
Julita Zielińska – wokal
Maciej Łyszkiewicz – piano, wokal
Marcin Janek – saksofon
Maciej Warda – Bas
Sławomir Dumański – perkusja