Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Mieszkanie w Gdańsku – przegląd cen

Cena jest jednym z decydujących czynników przy zakupie mieszkania. Jak pod względem cen ofertowych i transakcyjnych prezentuje się gdański rynek mieszkaniowy? Sprawdziliśmy, jak zmieniały się ceny mieszkań w Gdańsku.

Pandemia COVID-19 nie zatrzymała cen w Gdańsku

Mimo że kryzys związany z koronawirusem nie pozostał bez wpływu na rynek nieruchomości, to mieszkania w Gdańsku wciąż utrzymują cenę. Jest to podyktowane kilkoma czynnikami. Gdańsk jest zarówno miastem turystycznym, jak i ośrodkiem akademickim. Do Trójmiasta co roku przyjeżdżają tysiące gości i młodych ludzi, którzy zaczynają kolejny etap edukacji. To powoduje, że zapotrzebowanie na mieszkania jest bardzo wysokie – wielu inwestorów kupuje lokale w celach inwestycyjnych.

Gdańsk jest wysoko oceniany w rankingach dotyczących jakości życia. Działa tu wiele firm, dzięki czemu to atrakcyjny rynek pracy. W rezultacie do miasta co roku przybywają pracownicy – zarówno umysłowi, jak i fizyczni, którzy w pierwszej kolejności poszukują mieszkania na wynajem, a później decydują się na zakup lokalu. To główne powody, dla których zainteresowanie lokalami utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie, co w rezultacie przekłada się na poziom cen.

Ile kosztuje mieszkanie w Gdańsku?

Ceny nieruchomości zarówno ofertowe, jak i transakcyjne na bieżąco monitoruje Narodowy Bank Polski. Z raportu, który jest podsumowaniem sytuacji na polskim rynku nieruchomości w IV kwartale 2020 r. wynika, że ceny mieszkań w Gdańsku nie spadły mimo pandemii COVID-19. W badanym okresie klienci kupujący lokal z rynku pierwotnego musieli liczyć się z następującymi propozycjami:

  • średnia cena ofertowa – 9689 zł za mkw.,
  • średnia cena transakcyjna – 9401 za mkw.

Taniej mieszkanie można było nabyć na rynku wtórnym. Mimo wysokich cen ofertowych finalnie kupujący mogli liczyć na atrakcyjniejszą stawkę:

  • średnia cena ofertowa – 10 523 zł za mkw.,
  • średnia cena transakcyjna – 8874 zł za mkw.

Jeżeli porównać te ceny do analogicznego okresu w 2019 r., łatwo zauważyć wzrost. Wówczas za mkw. mieszkania oferowanego na rynku pierwotnym klienci płacili średnio 8585 zł (cena ofertowa – 9806 zł). Różnica to 816 zł za mkw. – co oznacza, że nowe mieszkanie w Gdańsku o metrażu 50 mkw. na koniec 2020 r. średnio było droższe o niemal 41 tys. zł w porównaniu do roku poprzedniego.

Najdroższe dzielnice Gdańska – przegląd

Ceny mieszkań w Gdańsku – jak w każdym innym mieście – zależą również od lokalizacji. Które dzielnice miasta są najdroższe? Z naturalnych względów prym pod tym względem wiedzie Śródmieście. Z wyższymi cenami trzeba liczyć się także w dzielnicach:

  • Przymorze – powodem jest bliskość uniwersytetu i duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. W rezultacie to właśnie tu inwestorzy chętnie poszukują nieruchomości pod inwestycje.
  • Brzeźno – to nadmorska dzielnica Gdańska. Położenie tuż nad morzem i dwa kąpieliska (Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno i Molo Gdańsk Brzeźno) windują ceny nieruchomości.
  • Wrzeszcz – wyjątkowa historyczna zabudowa czy bliskość centrum i Przymorza to powody, dla których ceny nieruchomości w tej dzielnicy nie należą do najniższych.

Gdzie szukać tańszych mieszkań? Mniej popularne, a dzięki temu tańsze dzielnice Gdańska, to przede wszystkim Kokoszki, Osowa i Rudniki.