Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Odzież ochronna a odzież robocza - podstawowe różnice

Hurtownia BHP to miejsce, gdzie można zakupić różnego rodzaju odzież ochronną oraz roboczą. Bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy zawodowej jest bowiem najważniejsze. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że odzież robocza oraz odzież ochronna to nie są pojęcia stosowane zamiennie. Warto mieć więc świadomość tego, jakie są najważniejsze podobieństwa i różnice między nimi.

Czym jest odzież ochronna?

Jak już zaznaczono na wstępie, odzież ochronna i odzież robocza to nie są pojęcia tożsame. W myśl przepisów BHP, odzież ochronna to środek ochrony indywidualnej. Może nam całkowicie zastąpić odzież prywatną, ale równie dobrze możemy wykorzystać ją do zakrycia naszej odzieży prywatnej. Warto mieć jednak świadomość tego, że odzież ochronna nie ma za zadanie ochraniać naszego ubrania przed zabrudzeniem. Odzież ochronna służy przede wszystkim ochronie naszego życia oraz zdrowia.

Trzeba bowiem przyznać, że podczas pełnienia obowiązków służbowych możemy być narażeni na bardzo wiele czynników drażniących. Mogą być one potencjalnie niebezpieczne nie tylko dla naszych ubrań, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia i życia. Nie sposób nie zauważyć, że po odzież ochronną powinny w szczególności sięgać osoby, które wykonują ryzykowne prace. Na pewno będą to prace, podczas wykonywania których jesteśmy narażeni na niekorzystny wpływ różnego rodzaju substancji chemicznych. Prace na wysokościach także mogą być niebezpieczne bez odpowiedniego rodzaju odzieży ochronnej.

Co należy wiedzieć na temat odzieży roboczej?

Odzież robocza, w odróżnieniu od odzieży ochronnej spełnia nieco inne zadania. Przede wszystkim, służy ona ochronie naszego ubrania przed zniszczeniem bądź zabrudzeniem. Nie można jednak liczyć na to, że odzież robocza będzie chroniła nasze zdrowie czy życie. Niestety, nie powinna zastępować nam ona odzieży ochronnej. Najlepiej byłoby więc zorientować się w kwestii tego, który rodzaj odzieży jest wymagany na naszym stanowisku. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wybrać dobrego rodzaju ubranie ochronne lub robocze. Na szczęście, wiele hurtowni oraz sklepów BHP posiada w swojej ofercie bardzo interesujące propozycje. Zanim jednak dokonamy zakupu, dobrze byłoby porównać cenniki poszczególnych ubrań.

Nie wolno jednak kierować się jedynie ceną. Przede wszystkim powinniśmy się bowiem kierować jakością. Im lepsza jakość odzieży ochronnej i roboczej, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy z niej zadowoleni. Pamiętajmy o tym, że jako przedsiębiorcy mamy obowiązek zapewnić swoim pracownikom odzież ochronną lub roboczą. Możemy jednak zapewnić im środki na jej zakup. Jeżeli zaś jesteśmy pracownikami, możemy albo otrzymać odzież albo pieniądze na jej zakup. O odzież ochronną oraz roboczą należy odpowiednio dbać. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będzie nam ona służyła przez długi okres czasu. Jeżeli jednak nie będziemy troszczyć się należycie o stan zakupionej odzieży, może ona szybko stracić funkcje, dla jakich została stworzona. Warto byłoby więc o tym pamiętać.

Odzież roboczą i ochronną oferuje hurtownia BHP Nawigator - sprawdź więcej informacji.