jajka

Jajka to bardzo popularny produkt, który często gości na naszych stołach. W internecie można jednak znaleźć sprzeczne informacje o wytycznych, ile jajek można jeść oraz jakie produkty odżywcze się w nich znajdują. My odpowiadamy na te pytania!

Jajka – dlaczego warto je jeść?

Jajko zawiera wiele cennych składników odżywczych, które sprawiają, że jest to bardzo pożyteczny produkt dla człowieka. W ostatnich latach reputacja jajek jako zdrowego produktu uległa zmianie. Do niedawna dietetycy na całym świecie wierzyli, że zbyt częste jedzenie jajek może podnosić poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zwiększać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Żółtko przeciętnego jaja kurzego zawiera około pięciu gramów tłuszczu i około 210 mg cholesterolu. To całkiem naturalne, że przez długi czas jajka były uważane za produkt, który powoduje zatykanie tętnic cholesterolem. Badania udowodniły jednak, że poziom „złego” cholesterolu podnoszą inne produkty, które często spożywamy z jajkami. Są to np. kiełbasy, przetwory mięsne i tłuste mięso. Aby uniknąć produktów, które podnoszą poziom cholesterolu, możemy wybrać zdrowy catering dietetyczny Gdynia.

Jakie składniki odżywcze dostarczają nam białka?

Białka jaj zawierają najcenniejszą biologicznie formę białka dla organizmu człowieka. Oznacza to, że skład aminokwasów białek jaja jest bardzo zbliżony do składu białek w organizmie, dzięki czemu jest bardzo dobrze wchłaniane. Jedno jajko zawiera około 10-13 gramów białka, przy jednocześnie niskiej kaloryczności – ok. 110-130 kcal. Jajka są również najlepszym źródłem choliny (witaminy B4). Substancja ta jest jednym z kluczowych składników błon komórkowych i jest aktywnym uczestnikiem przekazywania informacji genetycznej w komórce. Cholina jest również podstawą do produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika umożliwiającego komórkom nerwowym wysyłanie i odbieranie impulsów nerwowych. Dwa duże jaja dostarczają 252 mg choliny (połowa dziennego zapotrzebowania), a także zawierają około 630 mg dylocholiny fosforanowej, która zawiera cholinę w błonach komórkowych. Luteina karotenoidowa, którą naukowcy uważają za jedną z najlepszych substancji dla ochrony zdrowia oczu znajduje się w żółtku jaja. Naukowcy uważają, że luteina z jaj jest lepiej wchłaniana niż ze źródeł roślinnych - ponieważ jest rozpuszczalna w tłuszczach, a żółtko zawiera odpowiednią ilość tłuszczu zwierzęcego. Eksperci nazywają jajecznicę i szpinak prawdziwym „daniem dla oczu”: te dwa produkty zawierają największą ilość luteiny. Oprócz choliny i luteiny jajko zawiera wiele cennych składników odżywczych: kwas foliowy, żelazo, kwasy tłuszczowe Omega-3, ryboflawina, witamina A, witamina B12, witamina D i witamina E.