Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Wśród wielu diet dość często na pierwsze miejsce wysuwa się dieta ketogeniczna. Na takiej diecie spożywa się głównie mięso i nabiał. Zobacz tutaj dlaczego nagle stała się tak bardzo popularna wśród osób, które chcą szybko schudnąć. Co jeszcze warto, a nawet należy wiedzieć o diecie ketogenicznej przed jej zastosowaniem?

Pij dużo wody

W diecie ketogenicznej, tak samo jak w wielu innych dietach, należy pamiętać, aby często i obficie nawadniać organizm. Konieczne jest dostarczanie wody w dowolnej formie, zarówno zimnej jak i ciepłej, z dodatkiem mięty lub cytryny. Nie ma przeciwwskazań, aby pić jakąkolwiek herbatę lub kawę. Należy jednak wystrzegać się słodkich napojów, bo to przeczy zasadom diety ketogenicznej. Trzeba też zrezygnować całkowicie z picia alkoholu, dozwolony jest natomiast kieliszek wina od czasu do czasu.

Dobre działanie na sportowców

Udowodniono, że dieta ketogeniczna świetnie wpasowuje się w tryb życia osób aktywnie uprawiających różnego rodzaju sporty. Tego typu dieta bardzo szybko redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej i to niezależnie jak dużo jest go w naszym organizmie. Należy mimo wszystko wziąć pod uwagę to, aby zachować deficyt kaloryczny na właściwym poziomie, ponieważ wszelka nadwyżka doprowadzić może do odkładania tkanki tłuszczowej w organizmie i nie zauważymy znaczących zmian.

Dieta ketogeniczna stosowana do leczenia padaczki

Już ponad 80 lat temu stosowano ten rodzaj diety, ale z innego powodu niż chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Okazuje się, że tego typu dieta potrafi zmniejszyć ataki padaczkowe u dzieci. Z czasem pojawiły się wyspecjalizowane leki, które leczą napady padaczkowe, a tym samym dieta ketogeniczna odeszła przez wiele lat w zapomnienie. Dopiero współcześnie powróciła jako skuteczna metoda na odchudzanie.

Łatwa dieta

Utarło się przekonanie, że dieta ketogeniczna jest względnie prosta do zrealizowania, ponieważ bazuje na produktach, które łatwo zakupić i są one zwykle dla każdego zjadliwe i co najważniejsze – smaczne. Ograniczenie węglowodanów wpływa początkowo na zmianę naszego samopoczucia i bardzo szybko zauważamy utratę zbędnej wagi. Ogromną zaletą diety ketogenicznej jest to, że większość osób po kilku tygodniach, a czasem dopiero po kilku miesiącach jej stosowania zauważa poprawę samopoczucia oraz większe zasoby energii. Tym samym w ciągu dnia rzadziej towarzyszy nam senność lub znużenie.

Kto nie powinien korzystać z tej diety?

Osoby u których stwierdzono problemy z wątrobą, nerkami i trzustką powinny zdecydować się na inny rodzaj diety. Dieta ketogeniczna oparta jest na tłuszczu, który może w pewnym stopniu obciążać te narządy. Dla osób, które obawiają się negatywnych efektów związanych z tą dietą pewnym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich suplementów diety.

Dieta ketogeniczna bez tajemnic