24 lipca o godz. 17.00 zapraszamy na debatę klimatyczną online: (U)chrońmy się przed katastrofą, organizowaną w ramach projektu „Czytaj i działaj! Reportaż jest o tobie”. Spotkanie będzie można śledzić i komentować na fanpejdżu Biblioteki Gdynia.
25 lipca – w nawiązaniu do debaty klimatycznej – w Bibliotece Śródmieście o godz. 11.00 odbędą się warsztaty roślinne: „Balkonowe rośliny miododajne”. Informacje o zapisach można znaleźć w dalszej części artykułu.
I. DEBATA KLIMATYCZNA ONLINE
Będziemy rozmawiać o ekologii, rozwiązaniach, które muszą być wdrożone, aby w miastach żyło się zdrowo i bezpiecznie, a także – a może przede wszystkim – o działaniach, które możemy podejmować we własnych domach i w najbliższym otoczeniu, by pomóc środowisku.
Co ważne, punktem wyjścia w dyskusji będą tematy, które wskazaliście podczas sondy ulicznej oraz w ankiecie na naszym fanpejdżu. To będzie Wasza debata!
24 lipca (piątek), godzina 17.00.
Rozmówcy w debacie online:
Katarzyna Boni – publicystka i reportażystka specjalizująca się w pisaniu o Azji, w której spędziła 4 lata. Autorka książek „Auroville. Miasto z marzeń”, „Ganbare! Warsztaty umierania”. Razem z Wojciechem Tochmanem napisała „Kontener”.
Ukończyła Kulturoznawstwo na UW i Psychologię Społeczną na SWPS, a także Polską Szkołę Reportażu przy Instytucie Reportażu. Od dziesięciu lat współpracuje z największymi magazynami podróżniczymi na polskim rynku. Publikuje również w „Dużym Formacie”, “Piśmie” i “Kontynentach”.
www.katarzynaboni.com
Prof. Julia Fiedorczuk – wybitna poetka, tłumaczka i krytyczka literacka, laureatka Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2018. Autorka takich tytułów jak: „Pod słońcem”, „Nieważkość” i „Listopad nad Narwią”.
Pełni funkcję adiunkta w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej utwory zostały przełożone na 17 języków, w tym walijski, japoński i islandzki.
Stanisław Łubieński – ukrainista i kulturoznawca. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za książkę „Dwanaście srok za ogon” otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominację do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia.
Autor bloga
Dzika Ochota
. Spod jego pióra wyszły takie tytuły jak: „Książka o śmieciach”, „Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie” i „Pirat stepowy”.Dyskusję poprowadzi Natalia Soszyńska.
II. WARSZTATY ROŚLINNE W BIBLIOTECE ŚRÓDMIEŚCIE
Drugą częścią naszego wydarzenia dla klimatu będą roślinne warsztaty stacjonarne, które odbędą się 25 lipca, godz. 11.00 – 12.30 w Bibliotece Śródmieście przy ul. Władysława IV 7-15.
Warsztaty „Balkonowe rośliny miododajne” poprowadzi architektka krajobrazu oraz absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – Sylwia Wrona ( Zielona Wrona www.zielonawrona.pl
Każdy z uczestników wykona aranżację w drewnianej skrzyneczce z 5 gatunków bylin miododajnych, dostosowanych do wzrostu w warunkach balkonowych. Uczestnicy dowiedzą się, które byliny miododajne możemy posadzić na balkonie, jakie owady będą je odwiedzały oraz w jaki sposób komponować gatunki roślin, prawidłowo je sadzić, a potem pielęgnować.
Ponadto podczas warsztatów pokażemy uczestnikom, w jaki sposób wykonać poprawne poidełko dla owadów pożytecznych. Poidełko można ustawić w każdym miejscu na zewnątrz.
Na warsztatach zapewniamy wszystkie materiały oraz sadzonki niezbędne do wykonania kompozycji. Zajęcia są bezpłatne.
Ilość miejsc jest ograniczona. Warsztaty na zapisy. Chętnych powyżej 12. roku życia prosimy o przysłanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem „Warsztaty roślinne” w temacie oraz podanie swojego numeru kontaktowego.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/728369498000722/
Projekt „Czytaj i działaj! Reportaż jest o tobie” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta Gdynia.