Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Jednym z tych elementów, bez których nie może obyć się większość elektryków są kondensatory. Te niewielkie urządzenia stanowią połączenie dwóch przewodów oddzielonych dielektrykiem, czyli innymi słowy - izolatorem. Podział kondensatorów zostaw ustalony przy uwzględnieniu ich konstrukcji, dzięki czemu można wyróżnić ich między innymi następujące rodzaje: aluminiowe, strojeniowe (określane również zmiennymi), foliowe i powietrzne.

Kondensatory ceramiczne

W powszechnym użytku coraz częściej korzysta się również z kondensatorów ceramicznych. Dzieję się tak z kilku powodów, a jednym z nich jest niższa wartość ESR, która chroni element oraz obwód przed ewentualnym przegrzaniem. Jest to jeden z najważniejszych argumentów przemawiającym za stosowaniem kondensatorów ceramicznych. Ponadto, tego typu elementy mają znacznie niższe napięcie znamionowe niż w przypadku chociażby kondensatorów tantalowych. Ten fakt czyni ceramiczną odmianę znacznie bardziej uniwersalną. Dzięki ściśle określonemu współczynnikowi temperaturowemu, kondensatory ceramiczne cechują się niskim poziomem generowania strat. 

Ze względu na przeznaczenie kondensatory ceramiczne dzieli się fachowo na trzy grupy. Pierwsze, stanowiąca jednocześnie najpopularniejszą cechuje ograniczona pojemność (kilkanaście nanofardów). Druga grupa to kondensatory ferroelektryczne, które posiadają dużą pojemność przy niewielkiej objętości. Ostatnią grupę obejmują kondensatory kilkuwarstwowe. 

Kondensatory MLCC SMD 0603

Kondensatory MLCC

Kondensatory ceramiczne MLCC stanowią elementy wielowarstwowe i składają się z kilku wydzielonych kondensatorów połączonych równolegle i zamontowanych w stosie. Najpopularniejszym rozwiązaniem montażu MLCC jest struktura trójwarstwowa obejmująca dwie płyty elektrod oraz warstwę dielektryczną pomiędzy. Pojemność tego rodzaju kondensatora będzie zależna od powierzchni płytek i będzie odwrotnie proporcjonalna do odległości między elektrodami.

Kondensatory SMD 0603

Ceramiczne kondensatory SMD 0603 stanowią popularne rozwiązanie zarówno w formie instalacji automatycznej jak i ręcznego lutowania. Rozmiar 0603 powoduje ograniczenie znacznych wartości objętości, które bez problemu można obejść stosując podobne elementy w wariantach 0805, 1206 i 1210. Kondensatory SMD 0603 są znacznie tańszym rozwiązaniem niż ceramiczne kondensatory w rozmiarze 0402. Wielowarstwowe ceramiczne kondensatory SMD 0603 są stworzone do codziennego użytkowania i cechują się doskonałą charakterystyką napięcia stałego. Możliwość zakupu tego typu urządzeń oferuje hurtowania części elektronicznych Micros.