Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Policjanci mając na względzie poczucie bezpieczeństwa fok rozpoczynają wzmożone patrole na gdyńskich plażach. Pamiętajmy, ze foki szare są gatunkiem chronionym i należy zadbać o ich bezpieczeństwo.

W ostatnim czasie na gdyńskich plażach pojawiły się młode foki. Niestety ludzie nie dają im spokoju. Płoszą zwierzęta i rzucają w ich kierunku kawałki drewna. Przypominamy, że foki szare są gatunkiem chronionym i za każde działanie na ich krzywdę możemy ponieść konsekwencje zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt.

Policjanci gdyńskiej komendy wzmożą patrole na krańcu Mola Południowego, gdzie ostatnio regularnie pojawiają się młode foki, a także na innych plażach. Funkcjonariusze będą kontrolować czy mieszkańcy i turyści nie płoszą zwierząt oraz nie zakłócają ich spokoju poprzez spuszczanie ze smyczy psów, które są dla młodych osobników zagrożeniem. Akcja mundurowych ma na celu otoczenie ochroną młode foki aby nadal mogły czuć się bezpiecznie na gdyńskich plażach.

W przypadku napotkania foki nie należy się do niej zbliżać. Pamiętajmy, że foki są zwierzętami dzikimi i jeśli będziemy je zaczepiać mogą nas pogryźć. Jeżeli widzimy, że ktoś płoszy zwierzęta zareagujmy, nie bądźmy obojętni na ich krzywdę. W takiej sytuacji można zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Pamiętajmy, że najtrudniejszy czas dla fok to chwila kiedy przestają być pod opieką swoich mam i zaczynają samodzielne życie. Młode foki są bardzo ciekawe świata i lubią odpoczywać na plażach wylegując się na piasku. To dla nich naturalne środowisko a zatem normalne zachowanie.